25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Czechy - Morawy. Mikulow, wino, zabytki i rower

panorama Mikulowa 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

rynek w Mikulowie 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

rynek w Mikulowie 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

cmentarz żydowski w Mikulowie 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

zamek w Lednicach 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

szlak rowerowy 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

park w Lednicach i minaret 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Rowerem do winnicy

Czechy. Południowe Morawy. Średniowieczne miasta, pałace, zamki, kościoły, wino, kąpieliska, to wszystko czeka na nas w południowych Morawach, zwanych Ogrodami Europy. Jest tu znakomicie przygotowana infrastruktura turystyczna, a rowerem możemy dojechać do samego Wiednia.


Większość Polaków widzi Południowe Morawy w tym Mikulow z okien samochodów pędząc w kierunku Austrii i dalej do Chorwacji, czy Włoch. Sam Mikulow leży zaledwie kilka kilometrów od granicy austriackiej, przy drodze tranzytowej z Brna do Wiednia. Miasto wybudowano na wzgórzach. Górują nad nim widoczne z daleka wieże kościołów i zamku. Centrum miasta zostało w 1952 r. uznane w całości za obszar zabytkowy. Dzieje miasta i okolic związane są z rodami Lichtensteinów i Ditrichsteinów. Ten pierwszy ród władał nim do 1575 r., a drugi od tego czasu aż do 1945 r. Początki Mikulowa sięgają 1218 r, kiedy Przemysław Otokar I kazał zbudować tu zamek. Miasto szybko stało się jednym z centrów gospodarczych Moraw. Począwszy od XV wieku stało się ważnym ośrodkiem żydowskim..

Warto się tu zatrzymać, choćby na weekend, południowe Morawy oferują wiele atrakcji. Jeśli zdecydujemy się zatrzymać w Mikulowie, znajdziemy tu bogatą ofertę noclegów, restauracji, winiarni. Pierwsze kroki warto skierować do punktu informacji turystycznej, albo wcześniej odwiedzić stronę internetową miasta: www.mikulov.cz. Jest ona znakomicie przygotowana, zawiera opis zabytków, ciekawszych miejsc, szlaków pieszych i rowerowych, a także gotowe programy wycieczkowe, które możemy sobie dobrać w zależności od zainteresowań i czasu.

Mikulow na piechotę


Mikulow najlepiej zwiedzać pieszo. Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest zamek, wzniesiony na szczycie wzgórza. Budowlę ukończono w 1249 r. Z tego czasu pochodzi brama wykuta w skale. W XVI wieku zamek nabrał cech budowli obronnej, w obliczu zagrożenia tureckiego, z tego okresu pochodzą baszty. Natomiast na początku XVII w. Franciszek Ditrichstein, kardynał, biskup ołomuniecki, a zarazem gubernator Moraw, przebudował go na renesansowy pałac. Sto lat później, odbudowując pałac po pożarze, nadano mu styl barokowy. Pałac został doszczętnie spalony przez wojska niemieckie w 1945 r., dwa lata później rozpoczęto jego odbudowę.


W pałacu najciekawsza jest wystawa poświęcona winiarstwu na Morawach (wstęp - 20 koron). Wśród eksponatów znajduje się m.in. ogromna beczka o pojemności 101 tys. litrów, wykonana w 1643 r. Przechowywano w niej mniej szlachetne trunki, przeznaczone dla niższych warstw społecznych. Były to prawdopodobnie początki masowej produkcji dla klientów preferujących niższe ceny.

Na rynku uwagę monumentalna rzeźba – Słup Morowy z 1724 r., przedstawiająca Trójcę Świętą. Poniżej twórca monumentu Ignacy Lengelacher umieścił figury trzech aniołów symbolizujących wiarę, nadzieję i miłość oraz figury świętych: Jana Nepomucena, Franciszka Ksawerego i Karola Boremeusza, których zadaniem była ochrona mieszkańców Mikulowa przed dżumą. Obok, od 1680 r. ,działa fontanna z rzeźbą Pomony. Po pożarze w 1561 r. rynek przebudowano w stylu renesansowym. Wspaniałym przykładem tego budownictwa jest dom „U Rycerzy” z połowy XVI w. z pięknym malarskim zdobnictwem fasadowym.

Z rynku już tylko dwa kroki do najcenniejszej budowli sakralnej Mikulowa – kościoła  Św. Wacława z charakterystyczną renesansowa wieżą graniastosłupową. Budowę świątyni rozpoczęto w XV w., a przebudowano ją pod koniec XVII. We wnętrzu oglądamy m.in. organy z 1771 r. Po drugiej stronie rynku znajduje się inna bardzo cenna budowla – kościół Św. Anny, a w nim grobowiec rodziny Ditrichsteinów. Zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 60 koron.

Z parku pałacowego wystarczy zejść po schodach, by znaleźć się w dawnej dzielnicy żydowskiej. Żydzi zaczęli osiedlać się w Mikulowie po 1421 r. Z czasem gmina mikulowska stała się jednym z ważniejszych centrów kulturalnych, gospodarczych i religijnych Żydów na ziemiach czeskich. Stąd pochodził m.in. Jehuda Becalel, legendarny twórca praskiego Golema. W połowie XIX wieku Żydzi stanowili ok. 42 procent mieszkańców miasta.

Spośród dwóch żydowskich świątyń zachowała się tzw. „Synagoga Górna”, wybudowana w stylu renesansowym w połowie XVI w., przebudowana została w stylu barokowym po pożarze w 1719 r. Świątynia przestała pełnić funkcje modlitewne po wkroczeniu Niemców w 1938 r. W 1989 r. przekazano budynek gminie Żydowskiej z Brna. Obecnie mieści ekspozycje muzeum regionalnego (bilet 20 koron).

Ulicą Husovą dochodzimy do cmentarza żydowskiego (wstęp 20 koron). W dawnej sali obrzędowej z końca XIX w. oglądamy obrazy przedstawiające ceremoniał pogrzebowy. Cmentarz w Mikulowie jest jednym z największych w Europie Środkowej. Znajduje się tu 4 tys. nagrobków, najstarsze zachowane pochodzą z początku XVII w. XIX i XX-wieczne nagrobki mają najczęściej także napisy w języku niemieckim, co świadczy o silnej asymilacji ludności żydowskiej.

Oglądamy memoriał poświęcony żołnierzom narodowości żydowskiej, którzy polegli w czasie I wojny, jak głosi napis za „Vaterland”. W obliczu tego, co stało się 20 lat później, napis ten wywołuje dość dziwne uczucia. Na koniec wchodzimy na tzw. „wzgórze rabinów”, gdzie od połowy XVI wieku byli chowani duchowi przywódcy gminy żydowskiej z Mikulowa. Cały nagrobek, słynącego z cudów rabina Mordechaja Beneta (zmarł w 1829 r.) pokryty jest karteczkami z prośbami, które przynoszą pielgrzymujący do jego grobu Żydzi.


Z cmentarza wchodzimy na pobliską Kozią Górę. Na jej szczycie stoją ruiny baszty strzelniczej z XV w., która była częścią miejskich fortyfikacji. Z góry mamy widok na panoramę miasta oraz Szczyty Palavskie, gdzie utworzono rezerwat przyrody pod ochroną UNESCO.

Pewnego wysiłku wymaga wejście na Świętą Górę. Nie można jednak pominąć tego, charakterystycznego dla Mikulowa, miejsca. Wspinaczkę zaczynamy od domu pijarów. Wzdłuż drogi na szczyt wybudowano kaplice pasyjne, składające się na Drogę Krzyżową. Niezwykłe wrażenie robią wczesnobarokowe rzeźby znajdujące się w kaplicach. Bardzo ekspresyjne, przedstawiają Chrystusa i inne postaci związane z jego ostatnią drogą. Raz w roku, w pierwszą niedzielę września, na Świętą Górę wyruszają pielgrzymi, niosąc figurę Czarnej Madonny Loretańskiej.

Wieczorem zapełniają się kawiarniane i restauracyjne ogródki, piwnice winiarni. Przyjemnie posiedzieć na rynku popijając wino i słuchając bicia zegara z kościoła Św. Wawrzyńca. W niektórych restauracjach i winiarniach możemy wieczorami posłuchać muzyki klezmerskiej. Nie znajdziemy tu jednak, tak jak w innych regionach Czech, hałaśliwych lokali i kelnerów niosących tace wypełnione piwem. Południowe Morawy należą do cywilizacji wina. Wszystko tu jest bardziej subtelne, cichsze i stonowane, nawet oświetlenie na rynku, delikatnie podkreślające urodę najpiękniejszych budowli. Prawdę mówi tutejsze powiedzenie: „Każdy, kto pije dobre wino, żyje w harmonii z Bogiem i ludźmi”.

Wino jest wszechobecne: w winiarniach, restauracjach, można popróbować tego trunku na ulicznych straganach, czy w piwniczce właścicieli pensjonatu. Tradycje winiarskie w mikulowskim regionie sięgają tysiąca lat. Najlepsza jakość osiągają winogrona białych odmian, z których wyrabia się słynne morawskie trunki, jak: Ryzling vlasski, czy Vetlinskie zielone, warto spróbować też m.in. Rulandskiego białego.

Ogrody Europy


Wyruszamy do Lednic morawską ścieżką rowerową o długości 16 km. Prowadzi polnymi drogami i ścieżkami, wzdłuż winnic, jezior, stawów i pól. Po godzinie drogi docieramy do Sedleca, który jest ważnym ośrodkiem winiarskim. Zatrzymujemy się w winnicy, gdzie działa punkt degustacji wina od miejscowego producenta. Przygotowano stoliki i altanki, więcej tu rowerzystów niż na szlaku. Pobyt w Lednicach zaczynamy od zwiedzania wspaniałej letniej rezydencji Lichtensteinów. Pałac w stylu neogotyckim ukończono pod koniec XVII w. Warto zwiedzić wnętrza (50 koron). Pałac otacza ogród założony w pierwszej połowie XVIII w. Park obejmuje obszar między Lednicami a sąsiednimi Valticami. Całość: parki i budowle stanowią Obszar Lednicko-Valticki, będący pod ochroną UNESCO. Jest to unikatowy tak duży obszar przyrodniczy i krajobrazowy, stworzony przez człowieka. Od zamku płyniemy łodzią motorową (30 koron) kanałami po parku. Mają one 1,5 m głębokości, a do ich wykopania zatrudniono 700 osób. Przewodnik wskazuje nam ciekawsze gatunki roślinności, którą Lichtenstainowie sprowadzili z różnych części świata. Dopływamy do Minaretu. Tą, dość osobliwą budowlę postawiono w połowie XVIII wieku. Z galerii na wysokości 60 m. rozciąga się wspaniały widok na park i zamek.


Na następną wycieczkę wyruszamy również rowerem, tym razem do Valtic, gdzie zwiedzamy
barokowy pałac książęcy. Ciekawe ścieżki rowerowe prowadzą przez tereny nadgraniczne po stronie czeskiej i austriackiej. Interesująca jest prawie dwudziestokilometrowa dydaktyczna ścieżka winiarska.

Nad wodę i do Wiednia
Południowe Morawy to także dobre miejsce na wypoczynek z dziećmi. Dla najmłodszych atrakcją będzie na pewno duże kąpielisko Pasohlavky w pobliżu Mikulowa, aquapark w Mikulowie, czy lunapark na Praterze w Wiedniu. Do stolicy Austrii jest zaledwie 70 km. Wygodnie dojedziemy autobusem, który wyrusza o 8.00, powrót o 20.00.

Informacje praktyczne:

Dojazd:
samochodem przez Brno, trasą do Wiednia. Od Cieszyna jest około 250 km.
pociągiem dojedziemy m.in. z Warszawy (połączenie do Wiednia) i Katowic do Breclavia. Dalej (25 km) autobusem (w dni powszednie) lub pociągiem codziennie. Bilet kolejowy z Warszawy do Breclavia – 220 zł w obie strony plus miejscówka 12 zł (w jedną stronę) lub kuszetka 50 zł (w jedną stronę). www.intercity.pl

Wyżywienie:
obiad w restauracji z winem ok. 200 – 300 koron

śniadanie (kanapki, sałatka, kawa) – ok. 30-50 koron
wino stołowe (200 ml) – 15 – 30 koron
piwo w lokalu – 20-30 koron

Waluta:
100 koron czeskich – ok. 17 zł
najwygodniej korzystać z bankomatów, prawie wszędzie można płacić kartami

Mapa:
http://www.mikulov.cz/tourism/town-map/

Więcej informacji:

www.mikulov.cz, www.lednice.cz www.pasohlavky.cz  www.valtice.cz


Polecany pensjonat

MoraviaPensjonat Moravia
jest jednym z najlepszych w Mikulowie. Znajduje się w samym historycznym centrum miasta. Niewielki obiekt, mieszczący 6 pokoi dla gości, powstał w zaadaptowanym na ten cel starym domu. Każdy pokój ma własną łazienkę, jest też telewizja satelitarna. Można skorzystać z parkingu i przechowalni rowerów.


Koszt pobytu:
pokój dwuosobowy - 900 CZK,
trzyosobowy - 1200 CZK

czteroosobowy - 1500 CZK

Dzieci do 5. lat bezpłatnie.
1 CZK - ok. 0,17 zł
Zarezerwuj pobyt za naszym pośrednictwem (bez dodatkowych kosztów), wystarczy wysłać e-maila na adres: piotr.janczarek@natemat.com.pl, podać datę przyjazdu, długość pobytu i rodzaj pokoju.
Moravia2Przy rezerwacji wymagana jest 10% zaliczka.
UWAGA: goście otrzymują w prezencie butelkę markowego wina.


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe