25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Chorwacja. O Istrii

Chorwacja. Istria. Turkusowe morze, kameralne plaże, schowane w licznych zatoczkach, długie i słoneczne lato, pełne uroku miasteczka, śródziemnomorska roślinność, piękne krajobrazy. Zalety Istrii można wymieniać długo. Warto jeszcze wspomnieć o dobrej kuchni, znakomitej infrastrukturze turystycznej, czy dogodnym położeniu. Dojedziemy tu znacznie szybciej niż np. do Dalmacji. Jadąc na Istrię, czy też kwaterując na półwyspie możemy sobie łatwo zorganizować wypad do Wenecji, Triestu, czy na Słowenię. Sezon na Istrii zaczyna się w maju i trwa do października.

mapa IstriiPółwysep, przypominający kształtem trójkąt (przewodniki piszą, że serce), ponad 400 km linii brzegowej, zdecydowane większość należy do Chorwacji, Słowenia ma 46 km. Wnętrze półwyspu ma zdecydowanie innych charakter niż wybrzeże. Jest w dużej części górzyste, najwyższe wzniesienia Uczka ma 1396 m npm, dominują tu surowe krajobrazy. Jednak środkową część Istrii przecina zielona dolina biegnąca ku morzu, gdzie spotkamy winnice i gaje oliwne.

Dogodny klimat, atrakcyjne położenia sprawiły, że przez wieki Istrią interesowało się wielu władców i narodów. W II w przed naszą erą została podbita przez Rzymian. Od XV w. rywalizowali o nią Austriacy i Wenecjanie. W XVIII była już we władaniu austriackim. Zdarzył się jeszcze m.in. sześcioletni (od 1809 r.) epizod napoleoński. W 1918 r. Istrię zajęły Włochy i panowały tu końcówki II wojny światowej. W 1947 r. półwysep oficjalnie stał się częścią Jugosławii. Od 1991 r. należy zaś do Chorwacji i Słowenii.

Ślady przeszłości, zwłaszcza weneckiej, austriackie i włoskiej są wciąż widoczne w architekturze, kuchni, „śródziemnomorskim” stylu życia, we wszystkim tym, co czyni Istrię atrakcyjną dla turystów. Mieszka tu wciąż sporo Włochów, mimo wyjazdu ponad 250 tys. dotychczasowych mieszkańców, po włączeniu Istrii do Jugosławii.

Dojazd
Samochodem najszybciej dojedziemy z Polski przez Cieszyn, Brno, Mikulow, Wiedeń, Graz, Maribor, Lublianę. Tą drogą będziemy mieli do pokonania  ok. 900 km od polskiej granicy. Jest to na pewno najszybsza i najwygodniejsza droga, ale dość kosztowna ze względu na wysokie ceny winiet w Słowenii (35 euro). Alternatywną drogą bardzo ciekawą pod względem turystycznym jest trasa przez Słowację, Budapeszt, wzdłuż Balatonu i przez Zagrzeb. Nocleg na trasie warto zaplanować przed chorwacką granicą, później mogą być problemy ze znalezieniem miejsca.
Pociągiem
Dojedziemy wygodnie z Warszawy, Krakowa, Katowic, przez Budapeszt do Zagrzebia i dalej do Rijeki, więcej informacji: www.pkp.pl. Podróżując w ten sposób możemy zwiedzić po drodze Budapeszt i Zagrzeb. Pociąg zatrzymuje się również w miejscowościach turystycznych nad Balatonem.

W sieci:
www.istra.hr
www.istra-bike.com
www.istria-gourmet.com

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe