25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Istria i Kvarner

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Opatia - widok, zdj. PhotonetChorwacja. Istria oferuje tyle ciekawych miejsc, że trudno zdecydować się gdzie zostać na dłużej. Wyruszamy więc w podróż wzdłuż wybrzeża, dokoła Półwyspu.

Riwiera Opatijska
Opatia, Lovran, Icici, Medveja

Na Istrię przybywamy od Zagrzebia, pierwszym kurortem na naszej drodze jest Opatia, największe centrum turystyczne nad zatoką Kvarner. Miasto nazywane jest perłą Chorwacji i bez wątpienia zasługuje na to miano. Opatia zbudowana u podnóża masywu Ucki przyciąga uwagę wytworną architekturą, tonącą wręcz we wspaniałej podzwrotnikowej roślinności. Przed I wojną światową miasto było ulubionym miejscem wypoczynku m.in. przedstawicieli rodów cesarskich CK monarchii. W okresie międzywojennym należało do Włoch, nosząc nazwę Abbazia. Włosi wzbogacili Opatię o kolejne eleganckie wille, pensjonaty i hotele, do których przyjeżdżali m.in. członkowie rodów królewskich, artyści, gościł tu również marszałek Józef Piłsudski (pozostała pamiątkowa tablica, niedaleko kościoła).Opatia, zdj. Photonet
Dzisiejsza Opatia zachowała dawny urok, to z pewnością jeden z najbardziej eleganckich kurortów adriatyckich, ze znakomitą infrastrukturą. W dzień życie toczy się na plażach, bardzo zadbanych i najczęściej płatnych, a wieczorem przenosi się do licznych, równie eleganckich lokali, kawiarnia, restauracji, nocnych klubów.
www.opatija.net

Icici, zdj. PhotonetWyruszamy z Opatii do kolejnych miejscowości riwiery opatijskiej. Choć leży ona na Istrii, w turystycznym podziale administracyjnym zaliczona została do regionu Kvarner.  Najlepiej ruszyć na piechotę niezwykle urokliwą promenadą nadmorską im. Franciszka Józefa (Lungomare). Ciągnie się ona 12 km przez Icici i Lovran do Medveji. Nie jest to zwykła aleja, lecz droga wytyczona nad skalistym brzegiem i malutkimi zatokami, w których można znaleźć pustą plażę tylko dla siebie.
Pieszo, samochodem, czy autobusem dotrzemy w pierwszej kolejności do Icici. Jest to niewielkie miasteczko, sąsiadujące z Opatią z kamienistą plażą, dużym portem jachtowym, hotelem i rodzinnymi pensjonatami. Dobre miejsce na spokojny wypoczynek i atrakcyjna cenowa alternatywa dla Opatii. Podobny klimat prezentuje sąsiednia Ika.
www.tourism-icici.hr 

Idąc dalej promenadą docieramy do Lovranu. – Citta bellisima e meravigliosa – mawiał o tymLovran, zdj. Photonet mieście Stanisław Witkiewicz (ojciec), który przybył do Lovranu w 1904 r., by spędzić ostatnie lata życia. Często odwiedzał go syn Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), który na Istrii malował i fotografował. Kilka lat temu na froncie willi Atlanta, gdzie mieszkał ojciec wmurowano pamiątkową tablicę w języku chorwackim. Dziś o związkach Lovranu z naszym krajem przypomina hotel Lovran należący do polskiej firmy Polmot-Holding. Jego hall zdobią kopie obrazów polskich malarzy.
Lovran to moje ulubione miejsce nie tylko na Istrii, więc nie dziwię się zachwytom Witkiewicza. Idąc nadmorską promenadą zachwycamy się urokiem skalistych, urwistych brzegów, małych zatoczek, wchodzimy do miasta, obserwując piękne wille stylowe hotele. Wokół miasta i w centrum znajdują się wspaniałe ogrody pełne cyprysów, figowców, palm i wawrzynów.
 Lovran-starówka, zdj. PhotonetDocieramy do centrum z niewielką, ale wyjątkowo uroczą „wenecką” starówką. Barokowe kamieniczki łączą się ze sobą łukowatymi bramami, tak wąskimi, że nie miną się w nich nawet dwie osoby. Na rynku zachowała się średniowieczna baszta, a jednym z ciekawszych zabytków jest stojący w sąsiedztwie kościół św. Jerzego, zbudowany w XIII i rozbudowany w XV w.
Wieczorem przyjemnie usiąść w kawiarni na starówce, gdy ciepły wiatr znad morza niesie ulgę po upalnym dniu, a kościelny zegar niespiesznie odmierza czas. Innym ulubionym naszym miejscem jest taras kawiarni Kvarner, skąd obserwujemy światła Rijeki, odbijające się w wodach zatoki.
www.tz.lovran.hr

Ostatnią miejscowością riwiery Opatijskiej jest Medveja, wieś, która w letnim sezonie przeobraża się we wczasowisko, głównie zaUcka, zdj. Photonet sprawą działającego tu dużego i popularnego kempingu. Znajdziemy tu również ładną, zadbaną plażę i kilka restauracji.

Zwolenników aktywnej formy spędzania czasu może zainteresować trekking po istryjskich górach. Z Lovranu i Medveji możemy wybrać się na jednodniową wycieczkę na Vojak (1396 m npm), w Parku Przyrody Uczka wytyczono ponad 30 km tras wycieczkowych, o szczegóły trzeba pytać w biurach informacji turystycznej. (www.pp-ucka.hr)

Przez Labin do Puli

Ruszamy na południowy kraniec Półwyspu, urokliwą drogą biegnącą wzdłuż wybrzeża. Pierwszą większą miejscowością jako napotykamy jest Labin z widoczną z oddali dzwonnica. Spotykamy tu uroczą starówkę, mogącą konkurować z Lovranem. Warto zobaczyć kościół z 1366 r., pierwotnie gotycki, ale później przebudowany w stylu renesansowym. Największą atrakcja miasta jest jednak trzydziestometrowa dzwonnica z XVII, na którą można wejść, by podziwiać okoliczne widoki. Z wzniesionego na wzgórzu Labina, zjeżdżamy do Rabaca, który można określić jako wczasowa część tego pierwszego. Mamy tu do dyspozycji rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, plaże, hotele, pensjonaty, restauracje położone nad samym morzem. Urokliwe miasteczko z bogatą historią oraz pobliskie wczasowisko wydały się nam bardzo udanym połączeniem.
www.rabac-labin.com

Pula - amfiteatr rzymski, fot Milan Babic, Croatia.hrZ Labina już całkiem blisko do Puli, jednego z najbardziej znanych miast na Istrii i w całej Chorwacji. To starożytne miasto leży na ośmiu wzgórzach nad zatoką, na południowo – zachodniej części Półwyspu. Legenda głosi, że miasto założyli żeglarze ze starożytnej Kolchidy. Wiadomo, że istniało już w czasach przedrzymskich, a w swej długiej historii należało m.in. do Cesarstwa Zachodniorzymskiego, Wenecji, Austro-Węgier, Włoch. 
Pula jest obowiązkowym punktem wizyty dla turystów odwiedzających Istrię głównie ze względu na wspaniałe zabytki z czasów rzymskich. Najbardziej okazałą budowlą z tamtych czasów i zarazem najcenniejszym zabytkiem Puli jest amfiteatr rzymski zbudowany w I wieku przez cesarza Wespazjana. Amfiteatr mógł pomieścić 20 tys. widzów.
Wychodząc z amfiteatru mijamy park w którym zachowały się fundamenty mauzoleum rzymskiego z I w., aby dojść do Porta Gemina, czyli podwójnej bramy, wybudowanej w II w. i doskonale zachowanej. Wśród pozostałości fortyfikacji z czasów rzymskich i weneckich uwagę zwraca Brama Herkulesa z I w p.n.e., na jej szczycie wyrzeźbiono brodatą głowę jej patrona. Droga do głównej ulicy miasta wiedzie przez Bramę Triumfalną. Lista zabytków i miejsc, które trzeba zobaczyć jest w Puli dość długa, są na niej m.in.: Świątynia Augusta z I w z korynckimi kolumnami, ratusz z XIII w., katedra z XV w., klasztor franciszkanów, którego fasadę zdobią romańskie: portal i rozeta.
Pula to eleganckie miasto z typowo wczasową, śródziemnomorską atmosferą, z licznymi kawiarniami, restauracjami, tętniące życiem, zwłaszcza wieczorem. Miasto ma również swoją, bardzo rozbudowaną część wczasową. Wypoczywać w pobliżu nad morzem i bywać w Puli, wydaje się być bardzo interesującym rozwiązaniem.
www.pulainfo.hr

Zachodnia IstriaRovinj, fot. Milan Babic, Croatia.hr
Rovinj, Porec, Umag

Ruszamy teraz na północ, wzdłuż zachodniego wybrzeża. Mniej więcej w połowie drogi między południowym a północnym krańcem Półwyspu leży Rovinj. Jest to chyba najbardziej fotogeniczne miasto Istrii. Nic dziwnego, miasto wznosi się na skalistym półwyspie, a czerwone dachy domów kontrastują ze szmaragdowymi wodami morza. Rovinj z charakterystycznym dla śródziemnomorskich miasteczek urokiem, jest ulubionym tematem fotograficznym autorów folderów turystycznych. Jest to również ulubione miasto artystów, co dodatkowo podkreśla jego romantyczny urok. Patrząc na panoramę miasta z pewnością zwrócimy uwagę na barokowy kościół św. Eufamii z białą dzwonnicą. W świątyni znajduje się grobowiec świętej. Najwyższa na Istrii dzwonnica ma 60 metrów wysokości, wzorowana jest na Wieży św. Marka w Wenecji. Miasto szczyci się wyjątkowo piękną „wenecką” starówką z wąskimi uliczkami, krętymi zaułkami, niewielkimi placami.
www.tzgrovinj.hr

Porec-bazylika, fot. Josip Madracevic, Croatia.hrPorec śmiało może konkurować z Pulą, jeśli chodzi o atrakcyjność turystyczną. Cenne zabytki, bogata infrastruktura turystyczna, uroda miasta, sprawiają, ze jest ono uważana za jedno z najatrakcyjniejszych w Chorwacji. Miasto rozsławiła bazylika Eufrazjusza z XV w., wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wybudowana przez mistrzów z Konstantynopola i Rawenny zaliczana jest do najwspanialszych budowli tego okresu w Europie. W Porecu warto zobaczyć m.in. pozostałości rzymskiego Forum, mury obronne z okrągłą basztą z XV w., gotycką basztę pięciokątną.
www.to-porec.com

Podróż po Istrii kończymy w Umag, równie dobrze moglibyśmy ją tu zacząć, wjeżdżając na Półwysep od północno-zachodniej strony. Umag leży zaledwie 40 km od Triestu, stanowi swego rodzaju bramę wjazdową do Chorwacji. Umag jest miastem ze sportowym zacięciem, gospodarzem m.in. Croatia Open, liczącej się imprezy tenisowej. Miasto jest typowym wczasowiskiem, tłumy turystów w dzień oblegają plaże, a wieczorem liczne lokale. Warto odwiedzić niewielkie stare miasto oraz barokowy kościół św. Marii.
www.istra.hr/umag

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe