25 września 2021, imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Chorwacja. Dalmacja - od Zadaru do Szybenika.

fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Chorwacja. Dalmacja. Znaleźć wolne miejsce nad morzem w sierpniu w ciemno, które ponadto będzie niedrogie i wygodne? Takie rzeczy są chyba możliwe tylko w chorwackiej Dalmacji. Dojechać tam można dość szybko i wygodnie, gdy tylko miniemy różne zakopianki, pseudoobwodnice Krakowa i inne dziadostwa. Po dwóch godzinach jazdy przez Słowację, dojedziemy na Węgry, a tam od Budapesztu do granicy z Chorwacją mamy autostradę.

Jadąc przez Węgry, zatrzymujemy się na pół dnia nad Balatonem, kąpiel w ciepłym jeziorze, dobry obiad, dodają sił na dalszą drogę. Warto jednak pomyśleć o noclegu tranzytowym jeszcze na Węgrzech, w Chorwacji może być problem z wolnymi miejscami.
Od granicy, na przejściu dostajemy folder o Chorwacji z najważniejszymi informacjami w języku polskim, nad samo wybrzeże prowadzi nowa autostrada.

Sukosan i Ugljan

Droga jest znakomita, jedzie się szybko, mimo dużego ruchu, w końcu z oddali widać morze z licznymi wyspami i wysepkami, zbliżamy się do wakacyjnego raju. W lecie całe chorwackie wybrzeże zmienia się w wielkie wczasowisko. Od Zadaru, jadąc na zachód mijamy kolejne wczasowe miejscowości. Miejsc noclegowych nie brakuje, już przy drodze stoją naganiacze. Lądujemy w końcu w Sukosanie, niedaleko Zadaru. To jedna z wielu wakacyjnych miejscowości, jest tu oczywiście plaża, a na turystów czeka kilka hoteli i bardzo dużo prywatnych pensjonatów. Warunki dobre, a ceny atrakcyjne. Za dwupokojowy apartament z wnęką kuchenną, tarasem, 100 metrów od plaży płacimy 45 euro. Miejscowość jest opanowana przez Polaków, Węgrów i Niemców. Działa tu kilka sklepów, w świeże owoce, warzywa, a także domowe wino (raczej kiepskie) i destylaty (rakija, trawarnica) można zaopatrzyć się bezpośrednio u mieszkańców. W dzień życie toczy się na plaży, wieczorem zaludniają restauracje i tawerny, szczególnie oblegana jest znakomita włoska restauracja z umiarkowanymi cenami. Nocne życie w Sukosanie jest raczej ubogie. Znaczna część turystów, w tym zdecydowana większość Polaków organizuje sobie samodzielnie posiłki i wieczorne bankiety na tarasach apartamentów. Miasteczko jest też znaczącym ośrodkiem windsurfingu, jest tu też duża marina.

Sukosan i inne okoliczne miejscowości to dobre miejsce na stosunkowo niedrogi wypoczynek. Ceny w sklepach są o około 20% wyższe niż na polskim wybrzeżu, w restauracjach podobne.
www.sukosan.hr

Nie bardzo lubimy spędzać całe dnie tylko na plaży w dodatku tej samej. Wyruszamy więc na poszukiwanie nowych plaż i widoków. Najpierw kierujemy się na najbliższą wyspę Ugljan, wjeżdżając na prom w miasteczku Biograd na Moru. Podróżujemy przez wyspę na jej drugi kraniec. Po drodze towarzyszą nam piękne widoki, mijamy małe miasteczka. Jest tu mniej ludnie i chyba jeszcze ładniej niż na stałym lądzie. Na turystów czekają rodzinne pensjonaty, są też kempingi, bungalowy. Ładne plaże są kamieniste, w niektórych miejscach wybetonowane. Zatrzymujemy się na dłużej w uroczym miasteczku Kuklijca, nad ładną plażą. Na wyspie wytyczono szlaki spacerowe i rowerowe.  Wracamy promem do Zadaru, obserwując z pokładu okoliczne wyspy.

Zadar

Zadar - panoramaNajwiększą zaletą Sukosanu jest jego bliskość (12 km) do Zadaru. Jest to fantastyczne miasto, pięknie położone z wieloma cennymi zabytkami, uroczą starówką i morskimi organami. Przyjeżdżamy tu kilka razy, by zwiedzać, spacerować po starówce, nadmorskiej promenadzie. Od strony lądu miasto jest otoczone murami obronnymi. Do miasta prowadzi Kopnena vrata – brama lądowa, mająca formę łuku triumfalnego, która została zbudowana w 1543 r. Warto zajrzeć do pobliskiego muzeum historycznego. Nietrudno zauważyć dużą pomarańczową budowlę, to kościół św. Symeona z przełomu V i VI w., ale później wielokrotnie przebudowywanego.  Pięciokątna wieża w pobliżu to pozostałość po starych murach obronnych.

Najcenniejszym zabytkiem Zadaru jest kościół św. Donata. Romańską świątynie wzniesiono w IX w. w kształcie rotundy, wysokiej na 27 m. Trzynastowieczna katedra św. Anastazji jest jedną z najokazalszych romańskich budowli nad Adriatykiem. Powstała w XIII w. ale widoczne są pozostałości kościoła z IX stulecia, na którego miejscu zbudowano świątynię. Wspaniale prezentuje się renesansowa fasada kościoła Najświętszej Marii Panny. Nieopodal murów wznosi się okazały romański kościół św. Chryzostoma. Jego elewacje z X w. zdobią interesujące portale z czterema łukami.  Lista zabytków, które trzeba zobaczyć jest znacznie dłuższa, informację znajdziemy na stronie internetowej, w punktach informacji turystycznej, czy w przewodnikach.

Jeśli zobaczyliśmy już zabytki, warto po prostu pospacerować po uroczym starym mieście, usiąść w jednej z kawiarni, popróbować miejscowej kuchni lub owoców morza w jednej z licznych restauracji lub tawern. Ciekawostką ładnej nadmorskiej promenady są organy morskie, naprawdę grają, dźwięki wytwarzająi fale morskie. Do portu co jakiś czas ogromne statki wycieczkowe i luksusowe jachty, budząc spore zainteresowanie wśród turystów.
www.tzzadar.hr , www.zadar.hr

okolica NinuNin i laguna

W poszukiwaniu ciekawych miejsc i ładnych plaż udajemy się teraz do Ninu. Po12 km drogi od Zadaru zobaczymy niewielki kościół w kształcie rotundy usytuowany na wzgórzu, to świątynia św. Mikołaja z XII w., budowlę wieńczy ośmiokątna wieżyczka z blankami. Do Ninu jedziemy, aby zobaczyć m.in. najmniejszą katedrę świata. Wybudowany w IX w. kościół o obwodzie 40 m był siedzibą biskupa. Niewielka starówka w mieście jest położona na wyspie. Nin leży w lagunie, znajdujemy tu duże piaszczyste plaże, znakomite miejsce dla dzieci, tym bardziej, że morze jest tu płytkie. Dodatkową atrakcją plaż jest lecznicze ponoć błoto, stąd wielu plażowiczów chodzi wysmarowanych czarną mazią.
Więcej: www.nin.hr

Szybenik

Szybenik - stare miastoKolejna trasa wycieczkowa prowadzi nas do Szybenika. Miasto leżące u ujścia rzeki Krka do Adriatyku otrzymało prawa miejskie w 1298, ciekawostką jest, że nie zostało założone przez Wenecjan, ale przez Chorwatów. Przyjechaliśmy tu m.in. aby zobaczyć katedrę św. Jakuba, jedną z najwspanialszych budowli sakralnych nad Adriatykiem. Została zbudowana całkowicie z kamienia w XV i XVI w., łączy style gotycki i renesansowy. Obok kościoła wznosi się reprezentacyjny XVI wieczny ratusz. W mieście znajduje się jeszcze kilka cennych zabytków sakralnych, m.in. kamienny kościółek św. Barbary z XV w. Warto zobaczyć również fortyfikacje. Starówka Szybenika ma podobny adriatycki charakter i klimat, tu również nie brakuje kawiarni i restauracji.

Kornati i Krka

KrkaJedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Dalmacji jest archipelag Kornati, największy na Adriatyku, składający się ze 89 wysp, położonych na obszarze 220 km kw. Archipelag Kornati jest parkiem narodowym. Można się tam wybrać z biurem turystycznym, ofertę znajdziemy w każdej miejscowości. Obejmuje ona rejs statkiem, wyżywienie i lokalne alkohole na pokładzie. Koszt jest dość wysoki, zależy od biura, wynosi ok. 100 zł od osoby. Wrażenie z tej imprezy są różne, jedni narzekają na wysokie ceny właśnie, długą podróż do archipelagu, kiepskie jedzenie, a także, że wyspy nie wyglądają tak pięknie, jak z lotu ptaka. Inni są znów zachwyceni, na pewno wiele zależy od organizatora wycieczki.
www.kornati.hr

Wątpliwości takich nie budzi natomiast wyprawa do Parku Narodowego Krka, niedaleko Szybenika. Rzeka Krka tworzy tu wodospady, kaniony, spotkamy tu wiele wspaniałych okazów fauny i flory. Do Parku możemy dopłynąć  specjalnym statkiem, dalej zwiedzamy go pieszo, po wyznaczonych szlakach. Na pobyt tu trzeba zarezerwować sobie cały dzień. Mimo dość wysokiej ceny wstępu – ok. 50 zł od osoby, szczerze polecamy, jest tu po prostu pięknie.
www.npkrka.hr

Dalmacja to wakacyjny raj, w dodatku dostępny nie tylko dla bardziej zamożnych. Mamy tu wszystko czego potrzebuje turysta, słońce, ciepłe morze, wspaniałe zabytki, urocze miasteczka, widoki oraz znakomitą kuchnię łączącą elementy włoskie i bałkańskie.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe