4 lipca 2020, imieniny Malwiny, Izabeli, Aureliana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  E-Zacznij  Ateista? Kto to taki?   Wiadomości ze świata wartości  10 inteligentnych dowcipów  Zofia  10 najgorszych rzeczy, które cię mogą spotkać na...  Galeria Roberta Soboty  Piję kawę, czy brać magnez? Tak, jeśli wypijasz wiadro dziennie.  Morderstwo w małym mieście  Z Czarnej Teczki Jurka Lindera  Gry komputerowe. Co warto o nich wiedzieć?  Tosca w Teatrze Wielkim  Carmina Burana - muzyczna podróż w czasie  Chór ARTOS  O spokój sumienia przeciwników W.O.Ś.P.  Allpress Media Communications - o nas

My partyzanci z Kraśnika

fot: krasnik.pl 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Mimo że od II wojny światowej minęło 66 lat, jest w Polsce miejsce, gdzie ruch partyzancki nie słabnie, wręcz przeciwnie, rośnie w siłę, także liczebnie. Tym miejscem jest miasto Kraśnik na Lubelszczyźnie.

1939-1945

Pierwsze oddziały partyzanckie w powiecie kraśnickim powstały na początku lat 40. XX wieku. Wśród oddziałów partyzanckich możemy wyróżnić Armię Krajową, a także Bataliony Chłopskie. Znaczącą sile stanowiła partyzantka prokomunistyczna, czyli najpierw Gwardia Ludowa, a potem Armia Ludowa. Partyzantka ta zasłyneła m.in. walkami i mordami we własnym gronie. Pod koniec okupacji wzrosła siła Narodowych Sił Zbrojnych, których działalność skoncentrowała się głównie na likwidacji działaczy lewicowych i polowaniu na Żydów, którzy cudem ocaleli z holocaustu. Były też, dość liczne oddziały, zajmujące się głównie rabowaniem chłopów, przybierające patronów politycznych w zależności od koniunktury.

1945-1975

Dynamiczny rozwój ruchu partyzanckiego przypada na lata 50. i 60. XX w. Była to wyłącznie partyzantka prokomunistyczna, czyli AL. Powstają w tym czasie nowe oddziały, wzrasta liczebność starych, w mieście zbudowano pomnik partyzanta. Od 1968 r. co roku organizowany był w Kraśniku Festiwal Pieśni Partyzanckiej. Nowe pieśni partyzanckie powstawały do połowy lat 70., kiedy to skończyły się twórcom pomysły i festiwal przemianowano na Pieśni o Ojczyźnie.

1990-2000

W latach 80. aktywność ruchu partyzanckiego zmalała, by odrodzić się na początku lat 90. już jako AK. Armia Krajowa staje się w tym czasie dominującą siłą w ruchu partyzanckim, znacznie przekraczając znaczeniem i liczebnością oddziały z lat 40.  Szare Szeregi powstały w Kraśniku dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Historycy nie znaleźli informacji o działalności harcerskiej konspiracji w Kraśniku w czasie okupacji. Jest to zrozumiałe, albowiem założyciele kraśnickich Szarych Szeregów byli w tym czasie zbyt młodzi, aby przyjęto ich do harcerstwa, bądź też nie było ich jeszcze na świecie.

2000-2011

Nowy etap w rozwoju kraśnickiej partyzantki przypada już na XXI wiek. W tym czasie w ruchu oporu zaczyna dominować partyzantka narodowa, czyli Narodowe Siły Zbrojne. Impuls do rozwoju tej formacji, a wlaściwie sprzyjający klimat, dało powołanie rządu PIS, prezydentura Lecha Kaczyńskiego oraz późniejsze przejęcie władzy w mieście przez PIS. Obecnie NSZ dominuje liczebnie i jest najbardziej prężnie działającą partyzantką w mieście. Zważywszy na fakt, że dawni partyzanci w dużej części przekroczyli już setny rok życia, dużego znaczenia nabiera nowy zaciąg. Prawo i Sprawiedliwość w Kraśniku, jako jedna z niewielu stuktur terenowych tej partii, może pochwalić się własną partyzantką.

Leśny Władek

źródło: wspomnienia własne, przekaz ludowy, www.krasnik.pl 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe