13 lipca 2020, imieniny Irwina, Margarety, Sary

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  E-Zacznij  Ateista? Kto to taki?   Wiadomości ze świata wartości  10 inteligentnych dowcipów  Zofia  10 najgorszych rzeczy, które cię mogą spotkać na...  Galeria Roberta Soboty  Piję kawę, czy brać magnez? Tak, jeśli wypijasz wiadro dziennie.  Morderstwo w małym mieście  Z Czarnej Teczki Jurka Lindera  Gry komputerowe. Co warto o nich wiedzieć?  Tosca w Teatrze Wielkim  Carmina Burana - muzyczna podróż w czasie  Chór ARTOS  O spokój sumienia przeciwników W.O.Ś.P.  Allpress Media Communications - o nas

Demony są coraz bardziej aktywne. Egzorcyści też.

fot. Jerzy Linder 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Kiedy wypędzać diabła z ciała człowieka wodą święconą, a w jakich sytuacjach skuteczniejsze będzie kadzidło? Takie problemy rozważa się m.in. na polskich uczelniach. Jeśli wierzyć, np. biskupowi Głódziowi, diabeł się w Polsce uaktywnił, zwłaszcza w Gdańsku.

W marcu 2012 r. w Londynie zamęczono na śmierć piętnastoletniego chłopca, imigranta z jednego z krajów afrykańskich.  Był chrześcijaninem, jego bliscy doszli do wniosku, że jest opętany przez złe duchy. Śmierć była skutkiem wypędzania duchów m.in. poprzez tortury.  Niedawno ukazała się w Polsce książka Felicitas D. Goodman „Egzorcyzmy Anneliese Michel”.  Opisuje ona głośną w latach siedemdziesiątych sprawę wypędzania diabła z ciała cierpiącej na epilepsję studentki. Ona również nie przeżyła egzorcyzmów.  Sąd austriacki skazał sprawców – rodzinę i księży – tej przerażającej tragedii. Autorka książki, wydanej przez Arkę Noego, stara się natomiast udowodnić, podając liczne przykłady, że diabeł był w ciele dziewczyny, egzorcyści działali słusznie, lecz im się nie udało.

Jeśli wierzyć niektórym hierarchom Kościoła katolickiego, ostatnimi czasy diabeł jest szczególnie aktywny w Polsce, zwłaszcza w Gdańsku, tam notuje się największą liczbę opętań. Biskup gdański, Sławoj Leszek Głódź zatrudnia już pięciu egzorcystów, którzy mają pełne ręce roboty. Nasilenie działań diabła jest różne w różnych diecezjach. Sceptycy jednak uzależniają to zjawisko raczej od poziomu intelektualnego poszczególnych biskupów, niż od aktywności samego diabła.  W katolickich księgarniach bez problemu można kupić książkę ks. Gabriele Amortha, czołowego egzorcysty Watykanu. Opisuje on wypadki nie tylko mówienia starożytnymi językami przez opętanych, ale też wymiotowania małymi zwierzętami. W Polsce na przykład pewna kobieta zwymiotowała psem, który potem biegał po pokoju.  Warto jednak pamiętać, że wielu księży, a także hierarchów kościelnych nie podziela egzorcystycznego entuzjazmu.

Wróćmy jednak do książki o nieszczęsnej Anneliese. Najciekawszy w niej jest wstęp – wykład o demonologii jezuity, ks. prof. dr. hab. Aleksandra Posackiego, teologa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  Ksiądz profesor pisze m.in.: „Arbitralne i polityczne uwarunkowanie odrzucenia świata duchów skaziło i ogłupiło na parę wieków całą kulturę europejską”. Stąd już tylko krok do określenia współczesnej nauki jako pseudonauki, a demonologii jako nauki prawdziwej. Upadek „prawdziwej” nauki, który zaczął się w czasach Oświecenia można jednak powstrzymać, zwłaszcza w Polsce, ponieważ mamy księdza profesora, egzorcystów i Katolicki Uniwersytet Lubelski, a klimat, jak się wydaje, jest sprzyjający.

A może warto głębiej przyjrzeć się demonologii i opętaniom. Łatwo niekiedy odnieść wrażenie, słuchając wypowiedzi publicznych osób, że coś im nakazuje wygłaszać różne kontrowersyjne poglądy, których rozsądny człowiek, zwyczajnie wstydziłby się. Jeśli na przykład z ust przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski płyną słowa o zaplanowanej walce z Kościołem, którą prowadzą geje i masoni, to wiedz..., że coś się dzieje.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe