19 czerwca 2018, imieniny Gerwazego, Protazego, Borzysława

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
Berlin
  E-Zacznij  Ateista? Kto to taki?   Wiadomości ze świata wartości  10 inteligentnych dowcipów  Zofia  10 najgorszych rzeczy, które cię mogą spotkać na...  Galeria Roberta Soboty  Piję kawę, czy brać magnez? Tak, jeśli wypijasz wiadro dziennie.  Morderstwo w małym mieście  Z Czarnej Teczki Jurka Lindera  Gry komputerowe. Co warto o nich wiedzieć?  O spokój sumienia przeciwników W.O.Ś.P.  I tak kupimy więcej niż chcemy  Allpress Media Communications - o nas

10 najgorszych rzeczy jakie mogą cię spotkać na ścieżce rowerowej

fot. Jerzy Linder 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 1. Całkowity brak ścieżki
 To wbrew pozorom wcale nie jest takie złe. W każdym razie nie najgorsze. Możesz przecież pedałować jezdnią. Niezbyt to komfortowe ani tym bardziej bezpieczne, lecz przynajmniej wiesz, że jesteś na pozycji słabszego użytkownika drogi, to zaś zmusza cię do zachowania szczególnej ostrożności. Amerykańscy naukowcy obliczyli, że dzięki temu oraz rygorystycznemu stosowaniu się do przepisów kodeksu drogowego, masz od 71,4 do 91,7 proc. szansy na to, że twej miłości do cyklizmu  nie zakończy cichutkie „adieu!” wyszeptane spod kół solarisa…
 2. Samochody
 Poruszają się po ścieżkach rowerowych tym chętniej, im więcej słupków oddziela jezdnię od miejsca, w którym pragną „na momencik” zaparkować kierowcy. Parkowanie na ścieżkach rowerowych jest zresztą tak powszechne, że nie reaguje na nie nawet drogówka. W odzwyczajaniu posiadaczy aut od takich zachowań najlepiej sprawdza się terapia behawioralna, której instrumentami mogą być dobrze zaostrzony gwóźdź lub śrubokręt.
 3. Współdzielenie
 Po części ścieżek powinni – w zamyśle ich projektantów – poruszać się wspólnie piesi i rowerzyści. Pół asfaltu nasze, pół ich. Zgoda buduje, bo ścieżka jest najważniejsza! Do harmonijnego współżycia spacerowiczów z cyklistami zachęcają znaki pionowe i poziome czytelne nawet dla cierpiących na głęboką zaćmę. Jak to działa w praktyce? Jedziesz, a z przeciwka idą: on z reklamówką piwa, ona z komórką przy uchu, ono z ADHD. Jesteś coraz bliżej. Delikatnie podzwaniasz i nawet próbujesz się uśmiechać. Oni ani myślą ci ustąpić, przeciwnie – rozsypują się w jeszcze szerszą tyralierę. Zjeżdżasz na trawnik prosto w psie gówno.
 4. Psy
 Są wszędzie, nie tylko na ścieżkach rowerowych. Fajdają, gryzą po łydkach, dostają wścieklizny, gonią za rowerami. Jamniki dodatkowo wplątują się w szprychy.
 5. Psiarze
 Gorsi od psów na ścieżkach rowerowych są tylko psiarze. Kochają swoje Dżeki, Lordy oraz Azunie i myśli o tym, że ich pupile w ogóle mogą komuś przeszkadzać wydaje im się co najmniej niedorzeczna. Psie odchody traktują jak rzadkie kwiaty, którym należy się szczególna ochrona. Psiarze są na ogół więksi od psów i tym samym zajmują więcej miejsca od czworonogów. Ulubionym zajęciem psiarza jest powolny spacer środkiem ścieżki rowerowej z nosem utkwionym w popularnym brukowcu i bezrobotną smyczą zwiniętą w wolnej dłoni.
 6. Smycze automatyczne
 Szczególnie niebezpiecznym narzędziem w ręku psiarza jest długa smycz na automatycznym kołowrotku. Smycz taka zakończona hasającym swobodnie wyrobem pinczeropodobnym może w okamgnieniu rozwinąć się na długość do 10 metrów, skutecznie przegradzając całą szerokość ścieżki rowerowej. Doświadczony kolarz może jednak wystąpienie takiej szykany przewidzieć. Wystarczy nasłuchiwać, czy widoczna ta trasie pulchna matrona przyklejona nosem do witryny pasmanterii, nie zawodzi monotonnie: „Rolfik, Rolfik, chodź do mamuni!”. Jest to niezawodne ostrzeżenie, że odległym o 5 metrów trawnikiem sunie łaciate bydlę przypięte do „mamuni” elastyczną pępowiną. 
 7. Towarzyskie emerytki
 Występują przeważnie parami w pobliżu osiedlowych sklepów spożywczych, bazarków, kiosków z prasą i przychodni lekarskich. Lubią ustawiać się centralnie na środku ścieżki rowerowej i po uwolnieni rąk od ciężkich bagaży prowadzić ożywiona konwersację. Ich swobodne kończyny górne zataczają w powietrzu kręgi i ósemki, dynamicznie poszerzając przestrzeń zajętą przez konwersujące. W przypadkach ekstremalnych łączą robienie zakupów z wyprowadzanie psów na spacer (patrz par. 6 Smycze automatyczne). Niezależnie od wieku (przy odrobienie szczęścia emerytem lub rencistą można u nas zostać niemal w dziecięctwie) tknięte są zawansowaną głuchotą. Nie reagują bowiem nawet na najbardziej natarczywe dźwiękowe sygnały ostrzegawcze. 
 8. Płochliwe romantyczki
 Dziewczęta w różnym wieku, zarówno piesze jak pedałujące. Wśród ich cech szczególnych należy wymienić: spojrzenie zdradzające miłość do ludzi i zdumienie światem, okulary, gwałtowne manewrowanie kierownicą na prostej drodze (w przypadku cyklistek) oraz niepewny chód o nieco bocznym trakcie (jeśli są spieszone). W sumie mają tylko dwie wady: a) nigdy nie słyszały o ruchu prawostronnym, b) są uprzejme i życzliwe. Nawet gdy jadą zupełnie prawidłowo, widząc nadjeżdżającego z przeciwka rowerzystę próbują ustąpić mu miejsca. Jakaś niepojęta reguła powoduje, że zawsze pakują swój jednoślad wprost w twoje lewe kolano. Uwaga! Krańcowo niebezpieczne! Cichutkie „przepraszam” i trzepot rzęs zroszonych łezką wstydu niejednego doprowadziły do… ołtarza!
 9. Młode mamy
 Katastrofa! Każda kobieta popychająca wózek z kwilącą zawartością uważa go za pojazd uprzywilejowany. Nie zważa zatem ani na reguły rządzące ruchem ulicznym, ani na zasady dyktowane choćby zdrowym rozsądkiem. Uwaga! Młode mamy nader często występują dubeltowo!
 Studium przypadku nr 1: Środkiem wyodrębnionej ścieżki rowerowej suną eleganckie damy z równie szpanerskimi wózeczkami. Zapytane delikatnie, czemu nie korzystają z równoległej alejki parkowej, odpowiadają rezolutnie, że trakt rowerowy jest bardziej w cieniu, co stanowczo lepiej odpowiada dzidziusiom. Na życzliwą uwagę, że pobliska jezdnia jest jeszcze lepiej chroniona przed słońcem przez stare lipy, a w dodatku niepomiernie szersza, rzucają słowami, których w tym miejscu nie ośmielimy się zacytować. Studium przypadku nr 2: W perspektywie ścieżki rowerowej dostrzegam młodą mamę z wózkiem. Jej postawa i ruchy wydają mi się jednak nieco dziwne. Podjeżdżam bliżej i konstatuję, że popycha ona ciężką gondolówkę brzuchem, jednocześnie usiłując fotografować pociechę telefonem komórkowym. Gdy, nie przerywając marszu, pochyla się nad wózkiem, z uszu dyndają jej kabelki słuchawek, a popiół z papierosa opada beztrosko na kołderkę. W ten sposób zbliżamy się do szczytu wzniesienia, przez które prowadzi nasza wspólna dróżka. Za nim opada ona niemal wprost na jezdnię. Próba uświadomienia niebezpieczeństwa miłośniczce fotografii kończy się jak to opisano w Studium przypadku nr 1.     
 10. Wyczynowcy
 Zmora i utrapienie wszystkich normalnych użytkowników ścieżek rowerowych. Te ostatnie traktują jak zamknięte tory wyścigowe. Przeważnie mięśniaki w markowych ciuchach i na jakimże sprzęcie. Gnają na oślep przez Powiśle, wpatrzeni w licznik przebytej drogi, prędkościomierz, wskaźnik prędkości średniej na ostatnio przejechanym dystansie, zegar dystansu bezwzględnego, indykator średniego dziennego czasu jazdy (licząc od dnia zakupienia ramy molibdenowej) oraz zegar regulowany sygnałem satelitarnym co 1/3 sekundy. Zwinięci w jajo, jedną ręką trzymają wolant, drugą podtrzymują telefon, przez który informują o osiągniętych wynikach kumpla z działu PR&HR, który właśnie śmiga po Kępie Potockiej. Z pogardą mijają kolorowe peletony rodzinne, zakochane pary podzwaniające na siebie znacząco i samotne nauczycielki z koszykami piknikowymi przy kierownicy. 
 Post scriptum
 A w około kwitną lipy i Wisła uśmiecha się błękitnie do dziewczyny w białej sukience, która porzuciła rower w krzakach i zanurzywszy stopy w chłodnej wodzie, hoduje piegi na nosie.

Jerzy Linder

Zobacz też: "Nigdy nie jest za późno na rower" - poradnik dla początkujących
http://www.natemat.com.pl/pl/emagazyn/ezacznij/narower.html


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

 

 DODAJ  


 

Z punktu widzenie kierowcy - rowerzysty. Najgorszy jest brak wyobraźni zarówno kierowców, jak też rowerzystów. W wypadku tych drugich jest to przede wszystkim mijanie skrzyżowań w pełnym pędzie, bez sprawdzenie, czy droga jest wolna. Ostrożny kierowca takiego rowerzysty nie rozjedzie, ale może mu on wpaść do samochodu przez okno.

Zgłoś naruszenie

kierowca

2010-07-10 11:51:40

A czy autor chociaż raz zajrzał do kodeksu? Wątpię bo wówczas nie używałby określenia "ścieżka rowerowa". Ja nie wiem co to takiego jest za to doskonale wiem co to jest "droga dla rowerów".

Zgłoś naruszenie

Roberto

2010-07-10 21:50:29

Fakt, kierowcy bez wyobrażni są żli ale najgorsi są LENIWI kierowcy. A dlaczego leniwi? Bo czyż nie jest lenistwem zatrzymanie się przez warunkowym skrętem w prawo albo przez przejazdem dla rowerów? Można się zatrzymać, rozejrzeć się czy żaden rowerzysta nie nadjeżdża, i ruszyć. A tak leniwce grzeją mając baczenie czy jakiś mastodont-TIR ich nie zgniecie mając w dolnym poważaniu czy się potrąci rowerzystę.

Zgłoś naruszenie

Roberto

2010-07-10 21:56:56

Określenie "ścieżka rowerowa" jest w owszechnm użyciu, a artykuł to nie kodeks, więc czego tu się czepiać. Co do leniwych kierowców w pełni się zgadzam.

Zgłoś naruszenie

kierowca

2010-07-11 10:13:14

he he rzeczywiście reakcja na sugestię, że jezdnia jest szersza, mniej wyboista itp. jest zawsze taka sama czego sam doświadczyłem. Ale ja dorzuciłbym jeszcze troszkę kamyczków do ogródka. Po pierwsze jakość dróg dla rowerów generalnie nie odbiega od średniej krajowej. Jako, że większość z nich jest nieoświetlona eskapada wieczorową porą może okazać się zgubna dla najbardziej żywotnych części ciała mężczyzny. Po drugie, i co wydaje mi się ważniejsze to lotne brygady strażników miejskich pilnujących jak zawsze rzetelnie ładu i porządku. Najczęściej spotkać ich można koło ogródków piwnych zaczajonych w krzaczorach. Jak wiadomo jedno piwo to wykroczenie a dwa to już przestępstwo na rowerze więc statystyki idą w górę, poza tym łatwiej złapać niczego niespodziewającego się turystę niż złodzieja bo przecież ten może uciekać. Jak nic należy się spodziewać w niedługim czasie tajniaków po cywilnemu pijących piwo bezalkoholowe dla zmyłki, ochoczo zagadujących rowerzystów, bo przecież ciągle się słyszy jak to rowerzysta w stanie wskazującym staranował żywopłot, wpadł na przystanek pełen ludzi i nabił sobie guza czy co gorsza potrącił innego rowerzystę i dostał klapsa.

Zgłoś naruszenie

deadness

2010-07-11 12:03:17

Tekst jest absolutnie rozkoszny. Podziwiam dowcip autora i - co tu dużo mówić - talent literacki, ale również zdolność obserwacji. Rzeczywiście, wszystkie opisane zjawiska występują w naturze. Sam padłem ofiarą tego opisanego w punkcie szóstym. Na szczęście udało mi się nie wywrócić, a i dama trzymająca uchwyt smyczy (przezornie skryta w cieniu, 5 metrów od ścieżki) i jej pokraczny podopieczny (obsrywający w tym czasie cherlawy trawnik po drugiej stronie) wyszli z tego cało, choć obydwoje dość wstrząśnięci.

Zgłoś naruszenie

Cudowne dziecko dwóch pedałów

2010-07-11 15:17:59

odnośnie punktu 2 - znam lecz nie polecam, może się to skończyć w sądzie (art. 124 § 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny) i nie powodzenia życzę temu kto wierzy że sędzia nie uzna go winnym. A jeśli "przerysujemy" cały bok to koszt szkody przekroczy 250zł a wtedy już jest bardzo niemiętowo - inna kwalifikacja czynu... alternatywnie można zrobić zdjęcie i wysłać do straży miejskiej/policji lub opublikować na portalu o tych co parkują http://jakkutas.pl/ :>

"/>Zgłoś naruszenie

brulionman

2010-07-15 18:43:34

Z własnego bolesnego doświadczenia wiem, że najgorsze, co człowieka może spotkać na ścieżce, to osobnicy w dresach, którzy paradują po niej ostentacyjnie w poszukiwaniu okazji do rozładowania swojej agresji. Zwrócenie im uwagi jest całkowicie wystarczającą okazją. Ostatnio spotkałem się ze skrajną formą takiego zachowania i po słowie "uwaga" dostałem kopa w ramę, co skończyło się lądowaniem w przydrożnych (na szczęście) krzakach. Ostrzegam, żeby takim typom nie zwracać uwagi, bo dokładnie o to im chodzi.

Zgłoś naruszenie

pepe

2010-07-16 14:33:43

Punkt 11. - SŁUPKI Niby mają zabezpieczać ścieżkę przed samochodami. Jest chyba jakiś jednak powód, że nie montuje się latarni w osi jezdni, choćby przecież dawało to najlepsze oświetlenie ulicy. A z wymienionych wyżej najbardziej nienawidzę... automatyczne smycze. --- http://blog.tworze.com

Zgłoś naruszenie

tADEK

2010-07-23 10:44:04

tSjc8N kibwbxdewbhk, [url=http://awqjmlxpjdra.com/]awqjmlxpjdra[/url], [link=http://eqrkhhsnenkw.com/]eqrkhhsnenkw[/link], http://qilbcwkeifpl.com/

Zgłoś naruszenie

xsskxsfrf

2017-01-28 17:58:34

MRT4CZ lqxtpbvwwimo, [url=http://bmkaetlvnqkw.com/]bmkaetlvnqkw[/url], [link=http://towrxwbduqvh.com/]towrxwbduqvh[/link], http://ossunjewhdnx.com/

Zgłoś naruszenie

xzvwexxv

2017-01-28 16:24:08

Dokładnie to wszystko dzieje się na drogach rowerowych w Tychach na Paprocanach. Najgorsze są durne mamuśki wędrując z bachorami tam gdzie nie powinny.Albo młode głupie siksy którym wydaje się że są same na świecie i wszystko wolno.Tam w ciepłe dni powinna stać straż miejska i policja i lepiej mandaty za łażenie po drogach rowerowych. Kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie zasiliłoby miejską kasę. A chamy nauczą się gdzie ich miejsce świecie.

Zgłoś naruszenie

rowerzysta

2015-06-07 19:01:11

Popieram 11. SŁUPKI, SŁUPY I ZNAKI DROGOWE. Dziwnym trafem są stawiane na ścieżkach rowerowych a nie w pasie zieleni czy na chodniku. Przecież rowerzysta osiąga niemałą prędkość więc nie powinno się stawiać przeszkód a jeśli naprawdę muszą być to powinien być postawiony znak ostrzegawczy. Kurczę, ile to już lat są na świecie rowery a znaków drogowych ukierunkowanych na rowerzystów nie ma! Zastanawia mnie fakt, że chociaż samochody od zawsze są wyposażone w światła a teraz nawet jest obowiązek ich włączania, to lampy oświetlają drogę a nie chodniki i ścieżki. A jakoś żaden pieszy z latarką nie chodzi, nawet odblaski są rzadkością.

Zgłoś naruszenie

Madziula

2013-04-06 13:20:04

12. HOLOWNIKI. Jeden samochód ciągnie drugi za pomocą linki w neutralnym kolorze - osobiście miałam do czynienia z szarą! W ostatniej chwili ktoś zawołał do mnie Stop!, bo bym przeleciała przez ramę. Linki powinny być czerwone lub żółte, może nawet z chorągiewką, żeby na pewno każdy widział.

Zgłoś naruszenie

Madziula

2013-04-06 13:28:53

WyBnLQ http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com

Zgłoś naruszenie

matt

2017-01-29 13:55:53

ziJ7VC http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com

Zgłoś naruszenie

chaba

2017-01-29 15:57:21

udxVf1 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com

Zgłoś naruszenie

matt

2017-01-29 15:59:02

IyvOJm ljslcfbspbwj, [url=http://dmepkeapqovf.com/]dmepkeapqovf[/url], [link=http://lbvkbqkicydy.com/]lbvkbqkicydy[/link], http://xemnvkqbostl.com/

Zgłoś naruszenie

vvsxupph

2017-05-22 00:19:46

Y0xp3T mtksaerbwdat, [url=http://glkrgplcroek.com/]glkrgplcroek[/url], [link=http://phaihbkjqhpx.com/]phaihbkjqhpx[/link], http://mjjizcvzkmur.com/

Zgłoś naruszenie

vrpmpffhbsa

2017-05-22 17:55:47

JJkZ5x ekrjtddfsxcm, [url=http://rmmonpwqiiqa.com/]rmmonpwqiiqa[/url], [link=http://jymszdmruppi.com/]jymszdmruppi[/link], http://uelxviedlrzn.com/

Zgłoś naruszenie

ykkqesglsrs

2017-05-22 17:55:45

oeRIP4 jvhszchcvmkc, [url=http://tnjsviuravzm.com/]tnjsviuravzm[/url], [link=http://laqjsgnmjnlu.com/]laqjsgnmjnlu[/link], http://dscprwzffaya.com/

Zgłoś naruszenie

kbvpicokygr

2017-05-22 19:58:00

SOBzFO kcwjavxaldlo, [url=http://yueaeigfzmpd.com/]yueaeigfzmpd[/url], [link=http://yersfmtltnsq.com/]yersfmtltnsq[/link], http://orptbkqucyus.com/

Zgłoś naruszenie

plwwdzh

2017-05-22 19:58:00

vwM39u mviuadwhlcht, [url=http://pnblbzjjuxyu.com/]pnblbzjjuxyu[/url], [link=http://qbyowczlojtk.com/]qbyowczlojtk[/link], http://jsyemgltxaew.com/

Zgłoś naruszenie

otlqtc

2017-05-22 22:07:59

ztjczJ symiowggcckq, [url=http://obsdtwxkpdsy.com/]obsdtwxkpdsy[/url], [link=http://gdkaxauurnfd.com/]gdkaxauurnfd[/link], http://kqvvvowfcsku.com/

Zgłoś naruszenie

hhvyywsvpms

2017-05-22 22:07:59

UmTJcM mdubvgtpxbtu, [url=http://rztptuosynfc.com/]rztptuosynfc[/url], [link=http://zstnsildbcru.com/]zstnsildbcru[/link], http://stjihlrplmvq.com/

Zgłoś naruszenie

bgtbvayvmo

2017-05-23 00:36:17

hcC5FG eyexzndabbay, [url=http://cthsxfeyximf.com/]cthsxfeyximf[/url], [link=http://nhgqwavmdigz.com/]nhgqwavmdigz[/link], http://tdupsdeqftwd.com/

Zgłoś naruszenie

fglatcigh

2017-05-23 00:36:18

TgL2L9 kwbkyyoamaqq, [url=http://ykwmucxferpr.com/]ykwmucxferpr[/url], [link=http://unvsjuugalmd.com/]unvsjuugalmd[/link], http://glzebgtiycyi.com/

Zgłoś naruszenie

xcyarl

2017-05-23 02:46:57

Px2I2I aloesowmivjt, [url=http://xwzforseicyu.com/]xwzforseicyu[/url], [link=http://nthnnxvfauam.com/]nthnnxvfauam[/link], http://pxgajmpsghtp.com/

Zgłoś naruszenie

xhjihyrvm

2017-05-23 02:46:57

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe