20 września 2021, imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Berlin dla początkujących - przewodnik   Kto ma wizję, niech idzie do lekarza, czyli złote myśli polskich neoliberałów  Poradnik i mini książka kucharska dla osób chorych onkologicznie i ich bliskich
Kto ma wizję, niech idzie do lekarza, czyli złote myśli polskich neoliberałów

Kto ma wizję, niech idzie do lekarza...

czyli złote myśli polskich neoliberałów 1990-2020

e-book, 50 stron cytatów z prasy z ostatnich 30 lat, komentarze i dialogi z życia wzięte. 

Jak kupić e-booka? Wystarczy przesłać e-mail podając w tytule jego nazwę na  adres: piotr.janczarek@natemat.com.pl

Koszt wynosi 5 zł, płatność po otrzymaniu pliku (w e-mailu będzie numer rachunku). 

 

okładka

 

FRAGMENT WSTĘPU

Zbiór cytatów zamieszczonych w tej publikacji pokazuje, na jakich wartościach budowaliśmy tożsamość ostatnich 30 lat. Wybór wypowiedzi jest jak najbardziej tendencyjny, nie są natomiast wyrwane z kontekstu, ale tak dobrane, by kontekst pokazać. Ich celem nie jest kpina z kogokolwiek, wyłapywanie przejęzyczeń, czy niezręczności. Wypowiedzi te mają natomiast pokazać, jak budowaliśmy naszą państwową, społeczną, gospodarczą świadomość. Wybrałem wypowiedzi osób należących do neoliberalnego mainstreamu, kojarzonego głównie ze środowiskiem Unii Demokratycznej, potem Wolności i przede wszystkim Platformy Obywatelskiej oraz biznesem. Historie przedstawione w cyklu „U cioci na imieninach” są zasłyszane, reprezentatywne dla pewnego sposobu myślenia o świecie.

Rozdziały: Wstęp. A Balcerowicz wyciął nam numer. Jasne, że musi być kapitalizm. Bogdan mówi bankowy, Donald mówi Łagiewniki. Haratanie w gałę pod flagą biało-czerwoną. Polska z okien Pendolino. Patologia 500+. Powrót do źródeł. OK Boomer. Epilog.

 

Fragmenty książki

 

„Po wejściu w życie ustaw wprowadzających gospodarkę rynkową mój przyjaciel i doradca Waldemar Kuczyński powiedział do mnie: „Co jest, powinny już padać (przedsiębiorstwa państwowe – aut.), a nie padają”.

Tadeusz Mazowiecki w rozmowie z Teresą Torańską, za: „Karol Modzelewski, Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca”. Wydawnictwo Iskry.

 

„Dla każdego liberała najważniejsza jest wolność i własność prywatna, która jest rękojmią wolności. Liberalizm jest sztuką organizowania wolności.”

To ładne hasło, ale dość abstrakcyjne, nie każdy może być właścicielem, większość - wszędzie - stanowią jednak pracownicy najemni.

„To prawda, ale im więcej własności, tym więcej wolności, więc ten obszar trzeba stale poszerzać, nawet przez rozdawanie bonów prywatyzacyjnych. Własność zmienia ludzi, zmusza do ryzyka, do zaradności. Właściciel patrzy na świat inaczej niż pracownik najemny”.

Janusz Lewandowski, przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister przekształceń własnościowych w rozmowie z Danutą Zagrodzką.

„Liberalizm Demokratyczny”, Gazeta Wyborcza, 12.04.1991

 

„Uważam, że polskie przedsiębiorstwa powinny zostać w polskich rękach”.

Jan Kulczyk

 

„Pomysłodawcą „państwa socjalnego” (vel „opiekuńczego”, vel „dobrobytu”) był Bismarck”.

„Państwo socjalne nawet w wyobrażeniach „wielu, skądinąd, inteligentnych ludzi” tworzy mentalność radzieckiego działacza”.

Leszek Balcerowicz (na posiedzeniu Polskiej Rady Biznesu)

Za:Wojciech Giełżyński, „Opinie”, Przegląd, 28.12.2008

 

„Nie będziemy unikali Częstochowy. Wybieramy się tam zresztą w lutym na tradycyjne dni skupienia dla parlamentarzystów”

Ireneusz Raś, poseł PO i organizator partyjnych rekolekcji PO w sanktuarium w Łagiewnikach. W 2006 r., uczestniczyło w nich 80 osób. Na duchowego przywódce politycy PO wybrali abp. S. Dziwisza, który wkrótce się od nich odciął.

 

„Kiedyś jedzono szczaw i wszyscy byli najedzeni”

Stefan Niesiołowski, poseł PO w „Kropce nad I” - TVN, marzec 2013.

Komentarz dotyczący danych mówiących o 800 tys. niedożywionych dzieci w Polsce.

 

„Co z tego, że czeska Praga tak pięknie skrojona, skoro nie ma wieżowców?”

Wojciech Bartelski, burmistrz warszawskiej dzielnicy Centrum (PO)

Grzegorz Szymanik, „Fińskie domki to jest wstyd?”, Gazeta Wyborcza – Duży Format, 29.01.2014

Reportaż opowiadał o próbie likwidacji osiedla Jazdów, podjętej przez władze Warszawy

 

„Spróbujmy stworzyć listę naszych poważnych problemów i określić, które da się rozwiązać, czyli uzyskać konsensus. A wojnę obyczajową zafundujmy sobie, gdy już będziemy szczęśliwym i nudnym społeczeństwem”.

Witold Gadomski, Gazeta Wyborcza

„Zbędna wojna obyczajowa”, Gazeta Wyborcza, 11.04.2014

 

„Nie reformowaliśmy sądów, aby nie naruszyć ich niezawisłości”.

Donald Tusk, TVN, cytata z pamięci, 2017 r.

 

„Rozumiem potrzebę ludzi domagających się wyzwolenia spod „katolickiej presji”, ale też wiem, skąd się wzięliśmy. Gdzie byśmy byli dzisiaj, gdyby nie Kościół? Czechy są fascynującym krajem, ale 70 proc. Czechów jest chowanych na koszt państwa w zbiorowych grobach. Dostawiają urny do wspólnego dołu. Mało kto chodzi na pogrzeby”.

Sławomir Nitras, poseł PO w rozmowie z Donatą Subbotko

„Jedyny pisowiec, który na mnie głosuje, to mój tata”, Gazeta Wyborcza, 17.08.2019

 

„Kto zafundowałby Unii jakiś akt przekształcenia jej w Stany Zjednoczone Europy, gdzie unieważnia się władze narodowe, ten zafundowałby Europie absolutnie dramatyczny koniec. Unia bez państw narodowych jest czystą abstrakcją”.

Donald Tusk w rozmowie z Tomaszem Bieleckim

„Orban mi powiedział: „słuchaj, musisz to brać, taka okazja się więcej nie zdarzy”, Gazeta Wyborcza, 07.12.2019

 

Nie śpiewali w chórze

„(...) jeśli przyjąć, że gospodarka ma służyć ludziom, to okaże się, iż zbudowaliśmy antyspołeczny system ekonomiczny, jeden z najbardziej niesprawiedliwych w Europie”.

Tadeusz Kowalik, prof. ekonomii, doradca Solidarności

 

„W trudnej sytuacji postawił swych zwolenników premier Mazowiecki. Kwestia (nauki religii w szkołach) nie stanęła w parlamencie, ani na obradach rządu, nie mówiąc już o narodowym referendum. Decyzję podjęto półjawnie (nie podano składu podkomisji, ani trybu jej pracy), bez publicznego przedstawienia racji, bez odwołania do dyskusji w mediach, również katolickich. Także wbrew ustawie o stosunku państwa do Kościoła z maja 1989 roku oraz w niezgodzie z obowiązującą póki co Konstytucją”.

Piotr Pacewicz, Gazeta Wyborcza

 

Co z tą Polską?

czyli przemyślenia niepoprawnego lewaka

 

„Bolszewizm” może mieć różne oblicza, ale ma wiele cech wspólnych. Jedną z nich jest przekonanie o historycznej racji, do której trzeba przeć bez względu na cenę, jaką trzeba zapłacić (zwykle inni płacą). Działania „bolszewików” są tym bardziej bezwzględne, bo motywowane ideologicznie, towarzyszy im niezdolność do refleksji, empatii, dialogu i dyskredytowanie tych, którzy mają odmienne zdanie. Ci inni to „homosovieticusy”, „naiwni idioci”, „oszołomy”. W drugiej połowie lat 40. XX w. mieliśmy motywowaną ideologicznie, niezwykle szkodliwą „walkę o handel”, a w latach 90. również ideologiczną walkę z krajowym przemysłem.

 

U cioci na imieninach

Początek kwietnia 2020, spotkanie na czacie.

 

Ciocia Basia:

Co słychać u córki i zięcia, Wincentyna, jak sobie radzą w tych trudnych czasach?

 

Ciocia Wincentyna:

Jest ciężko. Zięć zamknął klinikę, bali się wirusa. Teraz siedzą w domu na Mazurach i martwią się, że jak tak dalej pójdzie, to nie kupią tego samochodu, który sobie już upatrzyli.

 

Kuzyn Tomasz:

Ale oni mają już dwa samochody?

 

Ciocia Wincentyna:

Chcieli kupić terenówkę, żeby na te Mazury jeździć, bali się też, że podatek im wyjdzie. A teraz nie wiadomo, co będzie.

 

Ciocia Zoja:

Państwo powinno pomagać takim ludziom, w końcu po to jest?

 

Ciocia Wincentyna:

Obawiam się, że po tym rozdawnictwie państwo nie ma pieniędzy, aby dać tym, którym się naprawdę należą.

 

Ciocia Zoja:

Tak sobie myślę, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Po koronawirusie skończy się rozdawnictwo, ludzie zaczną szanować pracę, „pięćsetplusy” spokornieją.

 

Ciocia Wincentyna:

Będzie taki kryzys i bieda, że PiS w końcu straci władzę.

 

Ciocia Zoja:

Daj Boże, żeby tak było.

 

Wujek Leopold:

I znów Pendolino będzie pędziło, wskaźniki rosły, a świat podziwiał.

 

Kuzyn Sebastian:

Ale najpierw trzeba ciąć podatki. Czego uczy nas pandemia? Zwróćcie uwagę: w publicznej służbie zdrowia nie mają testów na koronawirusa nawet dla lekarzy i pielęgniarek, tymczasem prywatna firma oferuje je wszystkim chętnym za 584 zł. Państwo nie potrafi zapewnić nawet masek i rękawic, a Dominika Kulczyk bez rozgłosu i propagandy, za prywatne pieniądze i z czystego serca sprowadza je dla służby zdrowia w darze. Ludzie szyją maseczki dla lekarzy i pielęgniarek, nie oglądając się na państwo. A przed pandemią jak było: Owsiak wyposażał szpitale, a Katarzyna Dowbor z Polsatem remontowała mieszkania ubogim. Można? Można, tylko trzeba chcieć, biznes i ludzie doskonale sobie radzą, państwo nie. Jak więc wniosek? Prosty i logiczny: mniej państwa, mniej podatków.

 

Wujek Leopold:

Jeśli chodzi o Dominikę Kulczyk, to mamy nawet opcję 0 podatków.

 

Kuzyn Tomasz:

Ale przecież teraz wszyscy czekają na ratunek od państw, biznes też.

 

Kuzyn Sebastian:

Pamiętaj! Jak państwo komuś dało za darmo maseczkę, to znaczy, że najpierw musiało ją zabrać tobie.

 

Ciocia Basia:

I tak jest na całym świecie.

 

rysunek   modlitwa

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 rysunek z początków lat 90., autor Jerzy Linder. Zdjęcie: Depositos

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe