20 września 2021, imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
Księgarnia
  Berlin dla początkujących - przewodnik   Kto ma wizję, niech idzie do lekarza, czyli złote myśli polskich neoliberałów  Poradnik i mini książka kucharska dla osób chorych onkologicznie i ich bliskich
Berlin dla początkujących - przewodnik

B-oklWiadomo, że trzeba zobaczyć Bramę Brandenburską, Reichstag, czy Check Point Charlie, ważne miejsca, ale też ściśle związane z turystyczną komercją. Przewodnik zaprowadzi Państwa do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. To ważne, ale nie najważniejsze w Berlinie. Obok „turystycznego” Berlina, jest ten inny, dla koneserów. To on decyduje o niezwykłości tego miasta. Taki Berlin też chcę Państwo pokazać i o nim opowiedzieć. Proponuję też bardzo ciekawe szlaki tematyczne, jak żydowski, alternatywny, Berlin z dziećmi, na lato (kąpieliska). A ponadto w przewodniku znajdziecie dużo praktycznych informacji.

Z naszym przewodnikiem zwiedzamy Berlin głównie pieszo. Do naszych punktów startowych poruszamy się Szybką Koleją Miejską, linią przecinającą centralne punkty miasta ze Wschodu na Zachód. Przewodnik jest bogato ilustrowany, co ułatwia odnajdywanie interesujących miejsc.

Jak kupić przewodniik? Wystarczy przesłać e-mail podając w tytule jego nazwę na  adres: piotr.janczarek@natemat.com.pl

Koszt wynosi 9 zł, płatność po otrzymaniu pliku (w e-mailu będzie numer rachunku). 

 

Fragment rozdziału:

Punkt startowy Dworzec Zoo – centrum dawnego Berlina Zachodniego

 Dworzec Zoo

 Dworzec legenda, któremu sławę przyniosła m.in słynna reportażowa książka o narkomanach, film na jej podstawie i piosenka U2, jedna z ikon dawnego Berlina Zachodniego.

 W Berlinie lubię podróżować kolejką S-Bahn lub autobusem 100 od Dworca Alexanderplatz do Dworca Zoo. Z centrum dawnego Berlina Wschodniego, po główny punkt Berlina Zachodniego. Dwa różne światy w zasięgu kilkunastominutowej podróży.

Są takie szczególne miejsca w Berlinie Zachodnim dla Polaków starszego i średniego pokolenia. Lotnisko Tempelhof, gdzie w czasie stanu wojennego lądowały porwane polskie samoloty oraz dworzec Zoo, gdy do Berlina Zachodniego przyjeżdżali masowo Polacy handlować jajkami, konserwami, papierosami i wódką. „Berlin Zachodni, Berlin Zachodni, tu stoi Polak, co drugi chodnik. Za każdym rogiem czai się Turek, sprzedasz mu wszystko, tylko nie skórę”, śpiewał „Big Cyc”.

Ten dworzec od dawna miał siłę przyciągania, zwłaszcza ludzi nie przystosowanych do tzw. „normalnego życia”. Zła legenda dworca Zoo wywodzi się z lat siedemdziesiątych XX w. Kto nie słyszał o „Dzieciach z dworca Zoo”. Ten wieloodcinkowy reportaż („My dzieci z dworca Zoo), który powstał na podstawie rozmów z nastoletnią narkomanką, drukowany był najpierw w tygodniku „Stern”, a później otrzymał wydanie książkowe (1978 r.). Na podstawie reportażu powstał słynny film o tym samym tytule. Szokująca opowieść o nastoletnich narkomanach wstrząsnęła opinią publiczną, która wcześniej bardzo starała się nie dostrzec problemu. Teren dworca penetrowali dilerzy, starający się uzależnić od narkotyków i od siebie jako dostawców, kolejne grupy młodych ludzi. Dopiero w latach osiemdziesiątych zdecydowane akcje policji uwolniły dworzec od dilerów i narkomanów.

Najsłynniejsza narkomanka z dworca Zoo zrobiła medialną karierę. Poznała Davida Bowie, nagrała kilka płyt, a teraz wydała swoją biografię. Po trzydziestu latach bohaterka książki, dziś 52-letnia Christiane F, opublikowała dalszy ciąg swojej historii. Książka „Christiane F. Życie mimo wszystko” ukazała się także w Polsce. Christiane urodziła się w 1962 roku w Berlinie. W wieku 12 lat paliła haszysz i eksperymentowała z tabletkami odurzającymi. Jako czternastolatka po raz pierwszy wstrzyknęła sobie działkę heroiny i stała się jedną z nich. Wkrótce, żeby zdobyć pieniądze na narkotyki zaczęła pracować jako prostytutka na Dworcu Zoo. W wieku 17 lat miała za sobą kilkanaście nieudanych odwyków, pobyty w areszcie, marskość wątroby i pokaźną kartotekę w niemieckiej policji. Historia Christiane F. została wydana w kilkunastu krajach, na jej podstawie powstał film oraz spektakle teatralne.

Zoo Garten wiele razy był scenerią filmów, czy powieści. W 1991 r. zespół U2 nagrał „Zoo Station”, to wszystko budowało legendę dworca.

 

Przez długie lata (1945-89) Zoo Garten był głównym dworcem zachodniej części miasta, obsługującym międzynarodowe połączenia, oknem na świat, obok Tempelhof, otoczonego Murem miasta. Otwarty w 1882 r. Dworzec Zoo był początkowo zaplanowany do przewozów regionalnych. Niedługo po otwarciu otrzymał jednak peron dla pociągów dalekobieżnych. Krótko przed wojną z Dworca Zoo można było bez przesiadki dojechać do Warszawy, Brukseli, Calais, czy Stambułu. Po upadku Muru Berlińskiego rola dworca zaczynała szybko maleć.

(praktyczna informacja – w budynku dworca znajduje się duży supermarket, a wokół mnóstwo punktów z fast-foodami, czynnymi także w nocy).

 

W zasięgu niedługiego spaceru mamy największe atrakcje i ikoniczne miejsca dawnego Berlina Zachodniego.

 

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Gedachniskirche)

Zrujnowana wieża kościoła, obudowana współczesną architekturą, to właśnie ocalała część Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma. Zobaczymy ją po wyjściu z budynku dworca.

Neoromański kościół wybudowano w 1895 r. dla uczczenia pierwszego cesarza Wilhelma I. Kościół został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Budowlę rozebrano, zostawiając fragment wieży głównej, jako symbol antywojenny. Nowe budynki, to ośmiokątny kościół po zachodniej stronie i pięciokątna dzwonnica po stronie wschodniej. Kościół Pamięci był jednym z symboli Berlina Zachodniego. Kościół jest udostępniony zwiedzającym od 9 do 19. Koszt biletu 4,5 Euro.

Od Kościoła Pamięci skręcamy w ulicę, którą mamy po prawej stronie, idziemy w kierunku Europa Center. Po 10 minutach dojdziemy do KaDeWe. Przy samym domu towarowym znajduje się stacja metra: Wilmersdorfer Str.

KaDeWe

KaDeWe jest z pewnością jednym z najbardziej berlińskich miejsc w Berlinie. Świątynią konsumpcji w eleganckim, konserwatywnym stylu. Warto go zwiedzić, nawet, jeśli nie chcemy niczego kupować.

KaDeWe powstał w 1907 r. Od momentu otwarcia oferował klientom produkty z całego świata, od odzieży z najnowszych kolekcji paryskiej mody po egzotyczne owoce morza. KaDeWe wyróżniał nie tylko ogromny wybór luksusowych produktów, ale również bardzo wysokie standardy obsługi i eleganckie wnętrza. Podczas ponad stu lat funkcjonowania dom handlowy miał tylko jedną, kilkuletnią przerwę. W 1943 r. uderzył w niego amerykański bombowiec, powodując pożar całego budynku.

Przy wejściu możemy sobie wziąć przewodnik po domu handlowym, także w języku polskim. Parter jest najbardziej ekskluzywny. Znajduje się tu m.in. słynna Luksusowa Aleja z małymi oszklonymi salonami najbardziej znanych projektantów. Kolejne piętra to salony odzieży, artykuły dla dzieci, SPA, wyposażenie wnętrz, księgarnia.

Najciekawsze jest piętro 6, czyli ogromne delikatesy. Kupimy tu produkty z całego świata. Możemy tu wybierać między innymi z ok. 1,3 tys. gatunków serów, czy blisko 3 tys. gatunków win. Ceny niektórych produktów są niższe niż w Polsce, np. warto zaopatrzyć się w kawę i wino właśnie.

Ważny jest nie tylko ogromny wybór ciekawych produktów, ale także jak to wszystko wygląda, a wygląda imponująco. Wiele stoisk pełni też funkcję barów z kanapkami, sałatkami, owocami morza, potrawami na ciepło i zimno, deserami. Przygotowuje je ok. 150 kucharzy i cukierników. Do każdej potrawy możemy zamówić kieliszek lub karafkę odpowiednio dobranego wina. Na ostatnim piętrze znajduje się samoobsługowa restauracja. 


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe