19 października 2018, imieniny Piotra, Pawła, Ziemowita

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Dzieci w szkole
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
Berlin
  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka
O Gewerbe z ekspertem

MP 

GEWERBE, FIRMA, BERLIN, FIRMA W NIEMCZECH

rozmowa z Mateuszem Poźniakiem z My Business Center, Berlin 


Gewerbe to najpopularniejsza forma działalności gospodarczej. Na czym ona polega i dla kogo jest najlepszym rozwiązaniem?

Mateusz Poźniak: Na początku chciałbym sprostować znaczenie słowa Gewerbe. Wśród Polonii mieszkającej w Niemczech utarło się nazywanie Gewerbą jednoosobową działalność gospodarczą o obrotach rocznych poniżej 17 500 Euro, która fachowo nazywa się Kleinunternehmen. Jest to najprostsza forma działalności, zwykle osoby prowadzące Kleinunternehmen nie zatrudniają nikogo ponieważ te obroty są po prostu zbyt niskie. W ostatnich latach coraz więcej pracodawców wymaga od osób zatrudnianych posiadanie zarejestrowanej Gewerby – np. opiekunki osób starszych, które delegowane są do pracy z Polski. Powyżej 17 500 Euro mówimy o Einzelunternehmen – to także forma jednoosobowej działalności, lecz w tym przypadku przedsiębiorca ją prowadzący może pozwolić sobie już na zatrudnienie pracowników, posiada większą liczbę rachunków do rozliczenia.

Powyższe formy dedykowane są osobom, które chcą same być sobie szefem, samodzielnie kontrolować wydatki, zyski oraz transakcje, które w obrębie przedsiębiorstwa są przeprowadzane. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy planują dopiero rozpoczęcie działalności na terenie Niemiec, ale również dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swój oddział w Niemczech. Po czasie zawsze można zmienić profil działalności na inny. Zaznaczyć tutaj należy, że podjęcie prowadzenia własnej działalności czy to w Polsce, czy w Niemczech jest decyzją obarczoną sporym wyzwaniem, nakładem ciężkiej pracy i zaangażowaniem, które w rezultacie mogą zaowocować sukcesem. Powinniśmy pamiętać, że umieszczenie w rejestrze przedsiębiorców nakłada na nas szereg obowiązków, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

Jakie obowiązki ma Pan na myśli?

M.P.: Zarejestrowanie własnej firmy to tak naprawdę chyba najłatwiejszy etap – uzupełnienie wniosku, rejestracja w urzędzie, uzyskanie swojego numeru identyfikacji podatkowej. Najważniejszy jest start na tutejszym rynku – dobry pomysł na biznes, znajomość rynku niemieckiego, tutejszych przepisów prawnych. Kluczową rolę odgrywa również samo prowadzenie działalności – od spraw administracyjnych, księgowych poprzez zarządzanie firmą w taki sposób, aby po jakimś czasie nie tylko zaczęła przynosić zysk ale i rozwijała się. Polscy przedsiębiorcy muszą pamiętać, że początki będę trudne – wejście na zagraniczny rynek obarczone jest sporym ryzykiem. W Niemczech jest inna kultura, przyzwyczajenia, podejście do biznesu, nawet urzędy działają w inny sposób niż w Polsce. Nie chcę jednak nikogo zniechęcać do zakładania tutaj firmy! Wręcz przeciwnie, Berlin to miasto z naprawdę dużym potencjałem, otwarte na świeże pomysły, a jak mawiają - kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje.

Czy są jakieś ograniczenia, lub utrudnienia, gdy działalność gospodarczą chce założyć osoba z polskim paszportem? Chodzi mi nie tyle o ograniczenia formalne, bo takich zapewne nie ma, ale o praktykę niemieckich urzędów?

M.P.: Ograniczeń dla obywateli polskich nie ma – jesteśmy w Unii Europejskiej, Polacy nie muszą mieć już zezwolenia na pracę i tym samym nie powinni mieć problemów ze strony niemieckich urzędników przy rejestracji działalności. Jedynym tak naprawdę utrudnieniem może być brak znajomości języka niemieckiego i tutejszych przepisów – w urzędach niemieckich mówi się wyłącznie w ojczystym języku, wszystkie formularze są również w języku niemieckim i to tak naprawdę może stanowić największy problem dla polskiego przedsiębiorcy. Ponadto Polacy często nie wiedzą jakie formalności należy załatwić oprócz samej rejestracji w urzędzie, sporo osób np. nie wie, że musi się ubezpieczyć, nie wspominając o kwestiach związanych z księgowością i rocznym rozliczeniem. Nie znając tutejszych przepisów można też nie skorzystać z dostępnych przywilejów dla start-upów jak np. dofinansowania, ulgi itd.

Jakie dokumenty są niezbędne, aby założyć jednoosobową działalność na terenie Niemiec? O czym przyszły przedsiębiorca powinien pamiętać, wiedzieć?

MP: Do założenia działalności gospodarczej wymagany jest dowód osobisty oraz uzupełniony wniosek o rejestrację Gewerbe. Musimy mieć także adres, pod którym firma będzie zarejestrowana. Nasza firma oferuje udostępnienie adresu do prowadzenia firmy i korespondencji – jest to spora oszczędność dla klienta, który nie musi ponosić wysokich kosztów związanych z wynajęciem lokalu dla samego adresu firmy. Z uzupełnionym wnioskiem oraz dowodem osobistym zainteresowana osoba udaje się do odpowiedniego urzędu i tamtejszy pracownik wprowadza dane do rejestru.

Nie jest to jednak koniec formalności, jak wiele osób powszechnie uważa. Należy uzyskać Freistellung / Steuernummer. Dodatkowo, zgodnie z niemieckim prawem osoba prowadząca działalność gospodarczą na terenie Niemiec powinna się ubezpieczyć – na rynku niemieckim jest szereg różnych kas chorych. Dobrze jest znać ofertę przynajmniej kilku ponieważ konkurując ze sobą oferują różnego rodzaju benefity. Warto także dodać, że jeśli osoba nie posiada meldunku prywatnego w Niemczech to może wykupić prywatne ubezpieczenie w Polsce. Często jest to o wiele tańsza opcja zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy na stałe mieszkają w Polsce, a jedynie zarejestrowali firmę lub oddział na terenie Niemiec, lub też prowadzą działalność internetową.

Cała procedura rejestracji jest dość czasochłonna, bez znajomości języka niemieckiego oraz tutejszych przepisów można zrobić sporo błędów, lub też nie wykorzystać wszystkich dostępnych możliwości. Osoby, które zdecyduję się na pomoc specjalistów mają znacznie łatwiej. Dobre biuro załatwi wszelkie formalności za klienta, który może na spokojnie zająć się planowaniem biznesu i pozyskiwaniem swoich klientów w Niemczech.

Jak długo trwa rejestracja działalności od momentu złożenia wniosku o rejestrację do uzyskania nr NIP, czyli momentu, od którego możemy faktycznie zacząć prowadzić działalność?

M.P.: Rejestracja działalności w urzędzie jest wykonywana automatycznie, o ile oczywiście wszystkie dokumenty są zgodne. Czas uzyskania Steuernummer może natomiast się wydłużyć. Wszystko zależy od aktualnej liczby wniosków w urzędach - procedura trwa kilka tygodni, czasami dłużej.

Czy mógłby Pan wymienić wady tej formy działalności?

M.P.: Z pewnością załatwianie spraw urzędowych nie należy do najprzyjemniejszych – wszyscy wiemy jak wygląda wizyta w urzędzie i że zwykle trzeba uzbroić się w dużą cierpliwość. Ponadto składanie wniosków, kompletowanie dokumentów, zbieranie i segregowanie rachunków do rozliczenia, księgowość itd. Wszystko to wymaga od przedsiębiorcy sporej wiedzy, dyscypliny, umiejętności samodzielnego zarządzania firmą oraz dobrej znajomości języka niemieckiego i tutejszego rynku.

Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów. Jeśli chodzi np. o naszą firmę, współpraca z nami daje spore ułatwienie przedsiębiorcom z Polski – mamy wiedzę na temat niemieckiego rynku, przepisów prawnych, prowadzenia własnej firmy, księgowości – pomagamy zbudować mocny filar dla prowadzenia własnej działalności. Klient  może więc skupić się na innych elementach prowadzenia własnego biznesu takich jak np. pozyskanie klientów, reklama, dostosowywanie oferowanych usług do wymagań odbiorców.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów przy rejestracji i prowadzeniu działalności gospodarczej?

Z własnego doświadczenia wiem, że większość spraw w życiu codziennym mógłbym samodzielnie załatwić, wiele rzeczy sam naprawić, wykonać itd. Niestety nie zawsze mam na to czas, nie zawsze znam się na danej sprawie na tyle dobrze aby załatwić ją samodzielnie lub wiem, że ktoś może zrobić to za mnie szybciej i lepiej. To samo tyczy się korzystania z biura, które rejestruje działalność za Klienta i zajmuje się jego księgowością, prowadzi fachowe doradztwo. Jesteśmy dla osób, którym zależy na dobrym i bezpiecznym starcie na niemieckim rynku. Dewiza naszej firmy jest taka, że klient skupia się na swoim pomyśle na dobry biznes, pozyskaniu odbiorców, a my dbamy o resztę. Nasze usługi są dopasowane do naszych klientów zarówno cenowo jak i merytorycznie – od budowlańca do prezesa spółki.

Warto zaznaczyć, że jest wiele osób, które na portalach polonijnych ogłaszają się z chęcią pomocy przy rejestracji firmy. Z racji legalności i prawnego bezpieczeństwa nie zawsze jednak warto powierzać swoje dokumenty oraz zarządzanie sprawami administracyjnymi firmy obcym osobom, które nie widnieją w żadnym rejestrze. Dotyczy to zwłaszcza poważniejszych spraw, bardziej skomplikowanych, gdzie pomoc fachowca jest niezbędna.

 

My Business Center Berlin

Firma zajmuje się kompleksowym wsparciem przedsiębiorców polskich w Niemczech, począwszy od założenia firmy, poprzez jej prowadzenie, udostępnianie adresu w Berlinie, usługi biurowe i księgowe, po konsultung. Decydując się na współpracę z firmą przedsiębiorca uzyskuje prestiżowy adres w Berlinie, a także własne biuro, możliwość organizowania spotkań z partnerami biznesowymi oraz pełny pakiet usług biurowych, księgowych, itd. Niemiecki rynek jest bardzo perspektywiczny, nie mniej jednak trzeba znać jego specyfikę i wymagania także pod względem prawnym i formalnym. Warto, tę część biznesu zlecić fachowcom, pamiętając, że powinni to być wysokiej kasy specjaliści jak w My Business Center. Nie warto kierować się jedynie najniższą ceną usług, bo per saldo może to okazać się bardzo kosztowne i przysporzyć sporo problemów.

My Business Center oferuje usługi adresowane przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców. Siedziba firmy znajduje się w Berlinie w dzienicy Charlotenburg, na przeciw słynnego pałacu.

Szczegółowe informacje:

http://www.quadriga-business.de/index.php/pl/


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe