Berlin. Pomnik Sinti i Romów. Zagłada Sinti i Romów. Pomnik pomordowanych Cyganów.
Tuż obok historycznego budynku Bundestagu (Reichstagu), po drugiej stronie ulicy w parku znajduje się niezwykły pomnik upamiętniających pomordowanych w czasie hitlerowskich rządów Sinti i Romów. Sinti jest grupą etniczna pokrewną Romom i wspólnie z nimi określana, jako Cyganie.
Pomnik znajdujący się w otoczeniu drzew jest sadzawką, na środku, której znajduje się trójkątny (znak obozowy) kamień. Codziennie o tej samej porze kamień znika z pola widzenia i pojawia się ze świeżym kwiatem. W momencie znikania kamienia, słychać wysoki dźwięk skrzypiec.
Kulisty kształt sadzawki jest symboliczny, odnosi się do kształtu koła wozu cygańskiego, a także kręgu, w którym zbierają się ludzie. Dno sadzawki wyłożono czarnym kamieniem, w ten sposób powstała ciemna otchłań. Na kamiennym obramowaniu wyryto fragment wiersza Santino Spinellego, włoskiego Roma, mówiący o ciemnych oczach, zimnych wargach, milczeniu, zdruzgotanym sercu, odejściu bez słowa, bez łzy. Na płytach wokół sadzawki umieszczono nazwy miejsc związanych z zagładą Cyganów. W pobliżu też znajdują się tablice z opisem historii zagłady Sindi i Romów.
Pomnik został zaprojektowany przez izraelskiego artystę Daniego Karavana i otwarty w 2012 r., po blisko 20 latach starań i pertraktacji.
fot. PJ
Zagłada Romów i Sinti
Od czasów przejęcia rządów w Niemczech przez nazistów do końca II wojny światowej faszyści wymordowali około 0,5 mln Cyganów: mężczyzn, kobiet i dzieci.
Prześladowania zaczęły się już w 1933 r. od zamykania Cyganów w obozach i przymusowej sterylizacji. Izolowano ich w obozie m.in. w czasie Olimpiady w Berlinie w 1936 r. W tym samym roku naziści zaliczyli Cyganów, podobnie jak Żydów do rasy najniższej, która powinna być całkowicie eksterminowana. Dwa lata później ponad 2 tys. Cyganów z Niemiec i Austrii trafiło do obozów koncentracyjnych.
Masowy terror rozpoczął się w chwilą wybuchu II wojny światowej. W 1940 r. Sinti i Romów umieszczano w gettach oznaczając ich symbolem Z (Zigeuner). Hitlerowski terror wobec Cyganów rozszerzał się wraz z marszem niemieckiej armii na Wschód, po ataku na ZSRR. W 1942 r. ruszyły transporty do obozów koncentracyjnych w Austrii a także do łódzkiego getta. W grudniu tego roku rozpoczęły się deportacje Cyganów do obozu zagłady w Oświęcimiu.
W połowie maja 1944 r. przy życiu pozostawało jeszcze około 6 tys. cygańskich więźniów, połowę z nich wykorzystano do morderczej pracy w innych obozach, natomiast kobiety, dzieci, osoby starsze zagazowano w nocy z 2 na 3 sierpnia.
Na Temat Berlina - nowe wydanie
Dostępne jest już grudniowe wydanie miesięcznika Na Temat Berlina. Do nabycia w salonach Ruch, Empik i Empik.com, Kolporter cena 4,90 zł.
Tematem wiodącym jest Berlin alternatywny.
Co się będzie działo w Berlinie w grudniu? - kalendarium najważniejszych imprez.
Jarmarki adwentowe w Berlinie.
Wiadomości z Berlina.
Praktyczny informator - komunikacja miejska, bilety











