Jeden z najważniejszych pomników w Berlinie. Na powierzchni 19 tys. mkw. nowojorski architekt, Peter Eisenmann ustawił 2711 kamiennych bloków.
Pomnik jest labiryntem betonowych bloków o różnej wysokości od 0,2 m do 4,8 m. Im bliżej środka tym są one wyższe, całość stwarza wrażenie fali. Szary kolor bloków nawiązuje do koloru skremowanych zwłok. Liczba obelisków nawiązuje do liczby stron w Talmudzie – jednej z najważniejszych ksiąg judaizmu.
Centrum Informacyjne
W Centrum znajduje się bardzo ciekawa, niekiedy wręcz wstrząsająca wystawa o prześladowaniu i eksterminacji europejskich Żydów.
Zwiedzanie zaczynamy od rysu historycznego, dotyczącego terroru wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Ten fragment wystawy jest bogato ilustrowany z opisem w języku niemieckim i angielskim. W Sali Rodzin osobiste zdjęcia i dokumenty przedstawiają losy 15 rodzin żydowskich. Zwiedzamy jeszcze Salę Nazwisk z krótkimi biografiami ofiar, Salę Miejsc prezentującą geograficzny zasięg Holokaustu oraz Portal Pamięci z informacjami dotyczącymi miejsc pamięci i muzeów.
Centrum Informacji jest czynne od wtorku do niedzieli, w godz. 10-20, ostatnie wejście o 19.15. Zwiedzanie jest bezpłatne, wstęp nie jest rekomendowany dla dzieci poniżej 14. roku życia.
fot. PJ
Wskazówki
Pomnik znajduje się między Brama Brandenburską, a Placem Poczdamskim. Z obu miejsc dojdziemy tu w ok. 10 min. Pomnik jest dostępny przez całą dobę, można chodzić wzdłuż płyt, ale nie należy po nich chodzić.











